Jak na rekonstrukci malé koupelny v paneláku

Pořád vás doma straší stará umakartová koupelna? Nebo jste koupili starší byt na investici a teď přemýšlíte nad jeho celkovou rekonstrukcí? Nejspíš dojdete k závěru, že bude nejrozumnější staré jádro vybourat a začít budovat novou koupelnu pěkně od základů. V panelákových koupelnách ale bývá obvykle problém s nedostatkem prostoru. Poradíme vám, jak ho získat tolik, abyste si mohli pořídit i vanu, po které tak dlouho toužíte.

Nakreslete si to

oranžová koupelnaAť už se rozhodnete pro rekonstrukci vlastními silami, nebo raději zapojíte odborníky, načrtněte si na čtverečkovaný papír rozměry vaší koupelny. Nebojte se a hrajte si chvíli s vlastními vizemi. Zakreslete si, kde by mělo být umyvadlo, kde sprchový kout a co dalšího musí v koupelně zůstat. Inspirujte se na internetu již realizovanými rekonstrukcemi. Z toho vám vyjde dost důležitých informací o tom, jak složitá bude renovace koupelny. 

Nezapomeňte na to, že kolem toaletní mísy musí zůstat nějaký prostor a kolem umyvadla také, přesné rozměry těchto mezer najdete také jednoduše na internetu. Přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat wc a co u toho musíte zvážit. 

Díky nákresu zjistíte, jestli bude nutné kvůli vaně propojit toaletu s koupelnou, nebo se vám nějaká malá vana do paneláku vejde i tak.

Jak získat místo navíc

Možná byste mohli přesunout pračku do kuchyně, čistící prostředky z koupelny dát do kumbálu na chodbě a koš na prádlo přesunout do ložnice. Sami určitě přijdete na to, kde byste mohli ještě trochu místa ušetřit. Zaměřte se na asymetrické vany, které si vystačí, co se týče místa, i s málem.

Některé věci a kosmetické pomůcky v koupelně zůstat musí, pro ně vymyslete chytrý úložný prostor. Takový obstará koupelnová skříňka se zrcadlem, horní skříňky, nebo umyvadlová skříňka

Konec umakartového jádra

Rozhodli jste skoncovat s umakartovým jádrem? Máte dvě možnosti: zachovat původní půdorys, nebo, jak zmiňujeme výše, propojit WC s koupelnou a získat díky tomu místo navíc. Po vybourání ho nahradí příčky z pórobetonových tvárnic – nejčastěji značky Ytong. Ty se použijí na obezdění vany i budování stěn. Následuje napojení nových rozvodů do stoupaček. 

Sprchový kout na vaničku nebo na dlažbusprchový kout

Láká vás sprchový kout bez vaničky? Jeho instalace má svoje podmínky, mezi tu zásadní patří výška odtokového žlabu. Například společnost Alcaplast už ale vyrábí odtokové žlaby s nízkou stavební výškou, která může vyhovovat i panelákovým koupelnám. Pokud se rozhodnete pro kout se sprchovou vaničkou, v našem sortimentu najdete čtvrtkruhové, obdélníkové i čtvercové sprchové kouty. Rozměry začínají už na 80 x 80 cm. Takový, který bude sedět do vaší koupelny, mezi nimi určitě vyberete. 

Rekonstrukce koupelny v paneláku bez bourání

Nechce se vám z jakéhokoliv důvodu do bourání? Vyzdění nové panelákové koupelny je časově i finančně nákladné. Navíc potřebujete stavební povolení. Možností je i renovace umakartových stěn. Musíte jen počítat s tím, že výsledný efekt nebude tak výrazný. Jde jen o překrytí původních desek, ty ale zůstávají zachovány. Na trhu je několik společností, které nabízejí možnost pokrytí umakartového jádra speciální krytinou ve vámi vybraném dezénu. 

Opticky koupelnu provzdušněte

Při rekonstrukci myslete na to, že bílá nebo světle krémová barva v malé koupelně dodá iluzi vzdušného a prostorného místa. Na velkých plochách volte takové odstíny, tmavé nebo pastelové barvy nechte až na menší doplňky. V našem článku zjistíte, na co je fajn se zaměřit, když vybíráte doplňky do koupelny

Nezapomeňte, že koupelně bude potřeba dodat dostatek světla, koupelnové osvětlení rozmístěte po více bodech. Přečtěte si v našem článku i další rady, které se týkají postupu při rekonstrukci koupelny.

 

Ať už jste se rozhodli pro variantu s bouráním, nebo bez, doporučujeme začít mapováním nového sanitárního zařízení, sprchy nebo vany a také ověřit dostupnost vámi preferovaných obkladů i dlažby. V dnešní době vás může nemile zaskočit čekací lhůta, která se může protáhnout u některých výrobců klidně i na několik měsíců.


Další zajímavé články

Jak na rekonstrukci koupelny a na co dát pozor
27. 11. 2020

Jak na rekonstrukci koupelny a na co dát pozor

Rozhodli jste se pro rekonstrukci koupelny? Je potřeba si vše dobře promyslet a naplánovat. Zvážili jste pečlivě barvy, materiály a sanitu? Sprcha nebo...

Číst více

Jak vybrat sprchový kout?
29. 7. 2018

Jak vybrat sprchový kout?

Co vše je potřeba vědět, abychom si vybrali opravdu vhodný sprchový kout? Nabídka sprchových koutů je široká, stejně tak existuje množství variant, které...

Číst více

Jak vybrat pisoár? Zaměřte se na design a přívod vody
28. 7. 2022

Jak vybrat pisoár? Zaměřte se na design a přívod vody

Pisoár nemá už dávno svoje místo jenom na veřejných toaletách. Jeho praktické vlastnosti využijete i doma. Nejvíc oceníte úsporu vody V porovnání s...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
98 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Byla to již několikátá objednavka a vždy naprosto bez problémů, perfektní zákaznický servis...“

25. 11. 2022

„Spolehlivý obchod, doporučuji.“

16. 11. 2022

„Rychlý a spolehlivý obchod“

6. 11. 2022

„Super obchod, vše jednoduše a rychle vyřízeno komunikace s pracovníky na jedničku.“

6. 11. 2022