Jak na rekonstrukci malé koupelny v paneláku

Pořád vás doma straší stará umakartová koupelna? Nebo jste koupili starší byt na investici a teď přemýšlíte nad jeho celkovou rekonstrukcí? Nejspíš dojdete k závěru, že bude nejrozumnější staré jádro vybourat a začít budovat novou koupelnu pěkně od základů. V panelákových koupelnách ale bývá obvykle problém s nedostatkem prostoru. Poradíme vám, jak ho získat tolik, abyste si mohli pořídit i vanu, po které tak dlouho toužíte.

Nakreslete si to

oranžová koupelnaDo rekonstrukce se můžete pustit vlastními silami nebo zapojít odborníky. Buď za vás odvede veškerou práci jedna firma a nebo lze jednotlivě oslovit například zedníka, instalatéra, obkladače či další pomocnou sílu. Vždy vybírejte dle dostupného hodnocení a raději poptejte více řemeslníků či firem. Nejprve si načrtněte na čtverečkovaný papír rozměry vaší koupelny. Nebojte se a hrajte si chvíli s vlastními vizemi. Zakreslete si, kde by mělo být umyvadlo, kde sprchový kout a co dalšího musí v koupelně zůstat. Inspirujte se na internetu již realizovanými rekonstrukcemi. Z toho vám vyjde dost důležitých informací o tom, jak složitá bude renovace koupelny. 

Nezapomeňte na to, že kolem toaletní mísy musí zůstat nějaký prostor a kolem umyvadla také, přesné rozměry těchto mezer najdete také jednoduše na internetu. Přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat wc a co u toho musíte zvážit. 

Díky nákresu zjistíte, jestli bude nutné kvůli vaně propojit toaletu s koupelnou, nebo se vám nějaká malá vana do paneláku vejde i tak.

Jak získat místo navíc

Možná byste mohli přesunout pračku do kuchyně, čistící prostředky z koupelny dát do kumbálu na chodbě a koš na prádlo přesunout do ložnice. Sami určitě přijdete na to, kde byste mohli ještě trochu místa ušetřit. Zaměřte se na asymetrické vany, které si vystačí, co se týče místa, i s málem.

Některé věci a kosmetické pomůcky v koupelně zůstat musí, pro ně vymyslete chytrý úložný prostor. Takový obstará koupelnová skříňka se zrcadlem, horní skříňky, nebo umyvadlová skříňka

Konec umakartového jádra

Rozhodli jste skoncovat s umakartovým jádrem? Máte dvě možnosti: zachovat původní půdorys, nebo, jak zmiňujeme výše, propojit WC s koupelnou a získat díky tomu místo navíc. Po vybourání ho nahradí příčky z pórobetonových tvárnic – nejčastěji značky Ytong. Ty se použijí na obezdění vany i budování stěn. Následuje napojení nových rozvodů do stoupaček. 

Sprchový kout na vaničku nebo na dlažbusprchový kout

Láká vás sprchový kout bez vaničky? Jeho instalace má svoje podmínky, mezi tu zásadní patří výška odtokového žlabu. Například společnost Alcaplast už ale vyrábí odtokové žlaby s nízkou stavební výškou, která může vyhovovat i panelákovým koupelnám. Pokud se rozhodnete pro kout se sprchovou vaničkou, v našem sortimentu najdete čtvrtkruhové, obdélníkové i čtvercové sprchové kouty. Rozměry začínají už na 80 x 80 cm. Takový, který bude sedět do vaší koupelny, mezi nimi určitě vyberete. 

Rekonstrukce koupelny v paneláku bez bourání

Nechce se vám z jakéhokoliv důvodu do bourání? Vyzdění nové panelákové koupelny je časově i finančně nákladné. Navíc potřebujete stavební povolení. Neméně důležitý je váš rozpočet. Pokud byste se přepočítali a chyběli vám finance, jednou z možností jsou rychlé půjčky. Možností je i renovace umakartových stěn. Musíte jen počítat s tím, že výsledný efekt nebude tak výrazný. Jde jen o překrytí původních desek, ty ale zůstávají zachovány. Na trhu je několik společností, které nabízejí možnost pokrytí umakartového jádra speciální krytinou ve vámi vybraném dezénu. 

Opticky koupelnu provzdušněte

Při rekonstrukci myslete na to, že bílá nebo světle krémová barva v malé koupelně dodá iluzi vzdušného a prostorného místa. Na velkých plochách volte takové odstíny, tmavé nebo pastelové barvy nechte až na menší doplňky. V našem článku zjistíte, na co je fajn se zaměřit, když vybíráte doplňky do koupelny

Nezapomeňte, že koupelně bude potřeba dodat dostatek světla, koupelnové osvětlení rozmístěte po více bodech. Přečtěte si v našem článku i další rady, které se týkají postupu při rekonstrukci koupelny.

Ať už jste se rozhodli pro variantu s bouráním, nebo bez, doporučujeme začít mapováním nového sanitárního zařízení, sprchy nebo vany a také ověřit dostupnost vámi preferovaných obkladů i dlažby. V dnešní době vás může nemile zaskočit čekací lhůta, která se může protáhnout u některých výrobců klidně i na několik měsíců.

TIP: Během rekonstrukce je dobré koupelnu vyprázdnit a usnadnit tak práci sobě nebo řemeslníkům, nábytek je možné dočasně uskladnit v osobní skladové koji.


Další zajímavé články

Jak na rekonstrukci koupelny a na co dát pozor
27. 11. 2020

Jak na rekonstrukci koupelny a na co dát pozor

Rozhodli jste se pro rekonstrukci koupelny? Je potřeba si vše dobře promyslet a naplánovat. Zvážili jste pečlivě barvy, materiály a sanitu? Sprcha nebo...

Číst více

Koupelnová zástěna chrání podlahu před potopou
5. 6. 2023

Koupelnová zástěna chrání podlahu před potopou

Koupelnová zástěna odděluje sprchový kout nebo vanu od zbytku koupelny. Její hlavní úkol je jasný, tím je udržet zbytek koupelny během vašeho sprchování...

Číst více

Malá koupelna s WC? Poradíme, jak na to
9. 11. 2023

Malá koupelna s WC? Poradíme, jak na to

S koupelnou velikosti poštovní známky musíte chytře plánovat, abyste do ní vměstnali vše potřebné. O to víc, pokud má být její součástí i toaleta. Vše se dá...

Číst více

Kam v koupelně uložit ručníky
13. 12. 2023

Kam v koupelně uložit ručníky

Promyslete si pečlivě, kam ručníky v koupelně uložíte. Existuje hned několik rozmanitých variant, kam s nimi. Od jednoduchých háčků, až po kreativní stropní...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
96 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Po prvním nákupu velmi dobrý pocit. Zboží dorazilo rychle. Cena byla příjemná, komunikace jak má...“

28. 3. 2024

„Vše proběhlo rychle a bez problémů.“

25. 2. 2024

„První nákup a jsem spokojen“

14. 2. 2024

„Zboží jsem špatně objednala,komunikace s obchodem ohledně vrácení zboží velmi dobrá,vrácení platby...“

4. 2. 2024