Jak na rekonstrukci koupelny a na co dát pozor

Rozhodli jste se pro rekonstrukci koupelny? Je potřeba si vše dobře promyslet a naplánovat. Zvážili jste pečlivě barvy, materiály a sanitu?

Sprcha nebo vana?

Sprcha nebo vana?Ideální variantou je, pokud si můžete v koupelně dovolit obojí. Obvyklejší však je, že se budete muset rozhodnout pro jedno či druhé. Sprchový kout ušetří mnoho místa a je také šetrnější variantou co se týče spotřeby vody. U sprchy doporučujeme nejčastěji zvolit ruční i hlavovou sprchu pro variabilnější využití. Vana je vhodnější pro rodiny s malými dětmi a pokud ji opatříte praktickou vanovou zástěnou, získá i funkci sprchy. Pokud máte opravdu velkorysý prostor koupelny, opravdový požitek z koupele získáte díky volně stojící vaně.

WC samostatně?

Zde je otázka také jasná. Je opět na vás, zda bude toaleta součástí koupelny nebo ne. Pro provoz větší domácnosti jde o trochu nepraktické řešení, zároveň to ale samozřejmě nejde jinak, pokud není prostor nazbyt. Doporučujeme vám zkonzultovat toto rozhodnutí s odborníkem, který může přijít na chytré řešení. 

Baterie nebo kohoutky?

Při umývání rukou i sprchování oceníte ovládací páku vodovodní baterie, kterou lze proud vody přerušit bez nutnosti nového nastavování teploty. Díky tomu ušetříte výrazně ve spotřebě vody v porovnání s klasickými kohoutky. Příjemnou teplotu vody udrží déle akrylátová vana. Vyhnete se dopouštění teplé vody a tím opět její vyšší spotřebě.

Instalační materiál 

Během rekonstrukce koupelny se neobejdete bez kvalitního instalačního materiálu, který bývá často chybně podceňován.  Silikon do koupelny, tmely, těsnící materiál a další komponenty jsou to, co rozhoduje o bezproblémovém fungování i po mnoho dalších let. Vybírejte je proto také pečlivě.

Jak na rekonstrukci koupelny a na co dát pozor - 3787Při kombinaci vybavení

Je dobré nechat si nejprve od instalatéra vyvést odpad a následně vybírat potřebný nábytek. Pokud se totiž stane, že odpad nebude přesně sedět, budete muset zvolit nábytek na míru a to je složitější i finančně náročnější varianta.

Jakou zvolit podlahu a stěny?

Chystáte se na rekonstrukci opravdu od podlahy? Dlažba není jediným řešením. Nebojte se ani vinylové podlahy nebo laminátové či dřevěné krytiny. Zvažte nejprve, jaké nároky na podlahu máte. Samozřejmostí by mělo být, aby byla: trvanlivá, voděodolná, lehce udržovatelná a bezskluzová a v neposlední řadě teplá. Zamyslete se nad tím, zda by nebylo vhodné pod ní umístit podlahové topení. Zručnější kutilové zvládnou instalaci sami.

Podlaha by zároveň měla dokonale ladit s vámi zvoleným nábytkem v koupelně a také s obklady. Ani tady nemusíte zúžit výběr na klasické dlaždičky, vinylové tapety jsou originálním a zároveň praktickým řešením. Jsou totiž omyvatelné a zároveň otěru vzdorné, proto jsou vhodné třeba i za kuchyňskou linku nebo právě do koupelny. Velkou výhodou je i široké množství motivů, mezi kterými si určitě vyberete.

Na rekonstrukci nešetřete

Rekonstrukce koupelny je časově i finančně náročnou záležitostí. Přesto doporučujeme na vybavení nešetřit a nespokojit se s tím nejlevnějším řešením. Pokud nemáte dostatečnou finanční rezervu, nebo vás čeká úprava více pokojů či rovnou celého bytu či domu, zkuste zvážit možnost úvěru nebo hypotéky na rekonstrukci.

TIP: Pokud investujete do nového bytu, zvažte i pojištění. V případě, že ještě žádné nemáte, pomůže vám článek se srovnáním pojištění domácnosti.

Abychom se vrátili k původnímu tématu - doporučujeme vybírat sanitu a nábytek vždy z jedné řady. Jednotlivé komponenty do sebe budou skvěle zapadat a zároveň se vyhnete rozdílům v barvách, protože i jednoduchá bílá barva je pro každou značku odlišná. Ti náročnější si mohou nechat zhotovit vizualizaci koupelny od odborníka, aby si byli jisti, že bude vše perfektně sladěné.

Potřebujete poradit s výběrem toalety, vany, nebo si nejste jistí něčím jiným? Pokud jste nenalezli odpověď v našich dalších článcích, neváhejte se na nás obrátit!


Další zajímavé články

Jak na rekonstrukci malé koupelny v paneláku
27. 7. 2022

Jak na rekonstrukci malé koupelny v paneláku

Pořád vás doma straší stará umakartová koupelna? Nebo jste koupili starší byt na investici a teď přemýšlíte nad jeho celkovou rekonstrukcí? Nejspíš dojdete...

Číst více

Ucpaný záchod vyřešíte i bez instalatéra
28. 7. 2022

Ucpaný záchod vyřešíte i bez instalatéra

Ucpal se vám doma záchod? Tohle nepříjemné nadělení zvládnete vyřešit i bez instalatéra. Na internetu existuje spousta triků, které radí, jak opravit ucpaný...

Číst více

Fotosoutěž na hezkakoupelna.cz
12. 10. 2015

Fotosoutěž na hezkakoupelna.cz

Vyfoťte výrobek zakoupený v našem e-shopu ve vaší koupelně a vyhrajte tři designové vodovodní baterie v hodnotě 7270,- Kč! Informace k...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
98 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„super, akorát tam není Montážní návod , Českém jazyce“

2. 12. 2022

„Byla to již několikátá objednavka a vždy naprosto bez problémů, perfektní zákaznický servis...“

25. 11. 2022

„Spolehlivý obchod, doporučuji.“

16. 11. 2022

„Rychlý a spolehlivý obchod“

6. 11. 2022