Jak vybrat dřezovou baterii?

Dřez a vodovodní baterie plní v kuchyni stále velmi důležitou funkci. A to i přesto, že většina domácností dnes odkládá špinavé nádobí do myčky. Při výběru se zaměřte na design a cenu. Důležité je také zvážit vlastnosti baterie, ovladatelnost, kvalitu i požadavky na celkový vzhled kuchyně. 

Možností, podle kterých dřezovou baterii vybrat, je hned několik. Nejčastěji se zákazníci rozhodují podle:

  • způsobu ovládání,
  • materiálu, 
  • možností instalace. 

Baterie do kuchyně podle typu ovládání 

Dřezová bateriePro kuchyně v retro stylu budete raději vybírat baterii kohoutkovou, praktičtějším řešením je baterie páková, kterou podle potřeby zapnete nebo vypnete klidně i loktem. Pro náročné se nabízí i bezdotyková baterie. 

Páková baterie

Je praktická, jednoduše ovladatelná. Otočit ji na požadovaný směr zvládnete i loktem, když máte zrovna ruce od těsta. Je úspornější než kohoutková baterie, protože si s ní rychle namícháte požadovanou teplotu vody.

Kohoutková baterie

Kohoutky se hodí do retro stylu, do kuchyně na chatě nebo chalupě. Bude se vám líbit třeba v kuchyni zařízené ve stylu Provence. 

Elektronická bezdotyková baterie 

Vodovodní baterie s elektronickým bezdotykovým spuštěním vody se používá už mnoho let u umyvadel veřejných toalet. Stále častěji je ale můžete vidět i v moderních kuchyních. Oceníte je vždy, když máte plné ruce, jsou špinavé od těsta, nebo potřebujete prostě jen okamžitě spustit proud vody. Chytrý senzor po konkrétním časovém úseku proud vody vypne sám. 

Materiál baterie

Dřez a baterie jsou jako dvojčata. Proto vybírejte materiál baterie podle dřezu. Velmi kvalitní jsou baterie z mosazi nebo různých slitin, mají totiž dlouhou životnost a snadno se udržují. Kartuš – materiál používaný uvnitř baterie, by měl být nejlépe keramický. Plastový kartuš znamená nižší cenu baterie, obvykle ale i kratší životnost. Nedokáže tak dlouho odolávat tlaku vody, vodnímu kameni a dalším nepříznivým vlivům.


Dřezová stojánková baterie s výsuvnou sprškou UNICORN, chromNerezové baterie

Nerez je vysoce hygienický a odolný materiál. Jeho povrch je hladký, bez pórů a trhlin. Bakterie a plísně tak nemají šanci se usazovat.

Granitové 

Granitový materiál je velmi tvrdý odolný vůči popraskání a škrábancům, tak si udržuje svůj vzhled po mnoho let. Proto jsou granitové dřezy tak populární. Vybírat jej můžete v široké škále barev. Granitová dřezová baterie má navíc moderní matný vzhled, který je navíc velmi hygienický.

Chromové

Chromová vodovodní baterie má moderní a elegantní vzhled, proto se hodí do většiny kuchyní. Chromovaný povrch chrání baterii před korozí, to zaručuje její dlouhou životnost. Nečistotu z ní snadno otřete hadříkem, bude zase lesklá a krásná. 

Keramické a ostatní

Keramické baterie jsou skvělé pro svou odolnost i vysokou hygienickou kvalitu. Oblíbené jsou také měděné, mosazné nebo niklové baterie, které si najdou svoje místo především v atypických interiérech. 

Dřezová baterieBaterie podle způsobu instalace

Dřezová baterie se nejčastěji instaluje přímo na dřez nebo kuchyňskou linku. Na výběr máte ale i z dalších variant. 

Stojánkové baterie

Jsou umístěné přímo na dřez nebo na kuchyňskou linku. Stojánkové baterie jsou v kuchyních nejrozšířenější.

Nástěnné baterie 

Jsou instalované přímo do zdi nad dřezem (tady je potřeba hlídat rozteč, která je standardně 100 nebo 150 mm).

Sklopné

Umisťují pod okno, díky vlastnostem baterie se okno bez problému otevře, ale její funkčnost zůstává zachována.

Výsuvná sprška i perlátor jako praktický bonus

Při mytí ovoce nebo zeleniny oceníte vytahovatelnou spršku, která směřuje proud vody přesně a intenzivně. Hodit se vám bude i při mytí připáleného nádobí. 

Perlátor je šikovná pomůcka, která snižuje spotřebu vody a přitom zachovává její tlak. Perlátor přidává do proudu vody vzduchové bublinky, tím vytváří jemnější, ale přitom stále silný proud.

Zvažujete výměnu dřezu? Přečtěte si náš článek, jak vybrat dřez a zaměřte se na hlavní vlastnosti, díky kterým vyberete správně.


Další zajímavé články

Grohe versus Hansgrohe - kterou značku si vybrat
4. 8. 2022

Grohe versus Hansgrohe - kterou značku si vybrat

Jaký je vztah mezi německými značkami Grohe a Hansgrohe? Pojí je společná minulost, v současnosti jde o dvě samostatné mezinárodní firmy. Každá má svou...

Číst více

Jak ušetřit v domácnosti za vodu
24. 8. 2022

Jak ušetřit v domácnosti za vodu

Ceny energií stoupají a jejich vývoj do budoucna nevypadá lépe. Hodně domácností přemýšlí nad tím, jak efektivně využít rodinný rozpočet a na čem by se dalo...

Číst více

Jak vybrat sprchové dveře?
17. 11. 2017

Jak vybrat sprchové dveře?

Přestože mají sprchové dveře do niky (vyzděné místo) jednoduchý vzhled, patří k dominantě koupelny. Proto bychom jejich výběru měli věnovat pozornost už...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
97 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Skvělá zkušenost s obchodem od objednání až po vyzvednutí zboží. Oceňuji v mém případě okamžité...“

28. 11. 2023

„Skvělá domluva a spolupráce“

22. 11. 2023

„První nákup a velká spokojenost.“

21. 11. 2023

„Dobrý den, na e-shopu hezká koupelna jsme si objednal zboží.E-shop mě kontaktoval ze objednávka je...“

20. 11. 2023