Jak ušetřit v domácnosti za vodu

Ceny energií stoupají a jejich vývoj do budoucna nevypadá lépe. Hodně domácností přemýšlí nad tím, jak efektivně využít rodinný rozpočet a na čem by se dalo ušetřit. Cena vody zatím naštěstí skokově neroste tak, jako tomu je u energií. Každý rok ale probíhá v řádech procent drobné navýšení její ceny. Průměrná spotřeba vody na osobu navíc meziročně také roste. V Praze to bylo v minulém roce už 113 litrů za den.

Budeme-li vycházet ze statistických dat Pražských vodovodů a kanalizací, nejvíce vody využijeme průměrně za den při osobní hygieně a sprchování, a to 41 litrů. Spotřeba vody při splachování je 26 litrů, praním a úklidem vyčerpáme 18 litrů. Zbylá voda jde na přípravu jídla, mytí nádobí a rukou. Chcete tahle čísla snížit? V koupelně se dá ušetřit spousta vody - poradíme vám jak.

Místo vany si dejte rychlou sprchu 

umyvadlová baterie vodopádBěhem rychlé sprchy, která netrvá víc, než tři minuty, si vystačíte s asi 30 litry vody. Šetříte navíc i energii, která by byla potřeba pro ohřev na požadovanou teplotu. Víc jí samozřejmě potřebujete, pokud si myjete vlasy, holíte se ve sprše a podobně. Při těchto úkonech nenechávejte vodu zbytečně téct, vypínejte ji.

Pokud máte pákovou sprchovou baterii, jednoduše se vrátíte k vaší oblíbené teplotě i proudu vody. To samé platí u termostatických baterií. Můžete si pořídit i úspornou sprchovou hlavici s perlátorem, který proud vody provzdušní a díky tomu přes ni proteče ven méně vody. 

Perlátor na každý kohoutek

Co je vlastně perlátor? Jde o malý komponent, který stojí kolem stovky a dokáže ušetřit i víc než 50 % vody a tisíce korun za rok. Využijete ho v koupelně i kuchyni. Perlátor na baterii namontujete snadno sami. Jeho úkolem je usměrnit proud a redukovat průtok vody tak, že při běžné hygieně nebo mytí nádobí nepoznáte rozdíl. Průtok reguluje z běžných 12-15 litrů na pouhých 6 litrů za minutu, a to už je velký rozdíl.

Řešte kapající kohoutek i protékající záchod

Může se to zdát jen jako pár kapek, kapající kohoutek vás ale může přijít draho. Pokud z něj uniká voda silněji, může propustit i 40 litrů vody za den. Špatně fungující splachování vás připraví o 150 až neuvěřitelných 2000 litrů za den. Spotřeba vody u protékajícího záchodu je tedy finančně ještě větší problém. V našem článku radíme, jak opravit protékající záchod i jak podobné situaci předejít.

U praní zvolte úsporný program

Základním pravidlem při praní je pouštět pračku až tehdy, když je naplněná. Ideální je zaplnění na 80 %, v pračce zůstane dostatek místa na to, aby se všechno prádlo pořádně vypralo. 

Některé modely nabízejí možnost praní při nižší spotřebě vody. Pokud perete běžné prádlo, které není příliš znečištěné, určitě se vám tenhle režim vyplatí. Řiďte se také informacemi o pračce na energetických štítcích už během nákupu, řada A je ta nejúspornější energetická třída, G zase nejméně úsporná. 

Zaměřte se na denní a noční proudkoupelnové topení

Nenechte se zmást názvy, noční proud, který je cenově výhodnější, běží i ve dne. Zjistěte si u vašeho dodavatele energií, kdy tento režim běží u vás doma a v tento čas pračku pouštějte. Podívejte se na oficiální stránky, nebo jednoduše zavolejte na infolinku. Ke zjištění budete potřebovat ještě kód z HDO přijímače, ten byste měli najít v rozvodné skříni vedle elektroměru. Jde o kombinaci čísel a písmen (například A3C1DP1). 

Topení do koupelny s termostatem

Náš poslední tip se netýká přímo spotřeby vody, přesto jde o důležitou možnost úspory energie v koupelně. Termostat pro topný žebřík totiž jednoduše reguluje teplotu a vy topíte jen tehdy, kdy je potřeba. Automatické termostaty můžete nastavit tak, aby vyhřívaly koupelnu jen na požadovaný časový úsek - v zimě třeba ráno, kdy víte, že je v ní největší provoz. Případně naprogramovat tak, aby se po hodině ohřev sám vypnul. Netopíte tak zbytečně přes den a neutrácíte za energie. 

Tyto základní tipy na to, jak ušetřit vodu, opravdu fungují. Jsme si jistí, že s dalším vyúčtováním vodného a stočného bude vaše celková částka výrazně nižší.

Pijte kohoutkovou vodu

Jedním z velmi velkých výdajů v domácnosti je pití balené vody. To je přitom v našich podmínkách naprosto zbytečné. Kohoutková voda v ČR dosahuje vynikající kvality a na rozdíl od balené se v ní nevyskytují potenciálně nebezpečné mikroplasty. Vodu z kohoutku můžete bezpečně pít dokonce na dovolené na většině míst v rámci EU, ale před dovolenou je vždy lepší zjistit konkrétní detaily o cílové destinaci. Pokud vám doma kohoutková voda nechutná, můžete její chuť a kvalitu vylepšit pořízením filtračním systémem na vodu, který sice vyžaduje počáteční investici, ale při jeho pravidelném používání na místo balené vody se vám velmi rychle vrátí.


Další zajímavé články

Jak vybrat koupelnový radiátor - žebřík?
6. 1. 2018

Jak vybrat koupelnový radiátor - žebřík?

Velmi oblíbeným vytápěním je v poslední době využití topného žebříku. Žebřík v sobě spojuje dvě funkce a to jako topné těleso a účinný sušák na ručníky nebo...

Číst více

Jak vybrat dřezovou baterii?
29. 3. 2023

Jak vybrat dřezovou baterii?

Dřez a vodovodní baterie plní v kuchyni stále velmi důležitou funkci. A to i přesto, že většina domácností dnes odkládá špinavé nádobí do myčky. Při výběru se...

Číst více

Jak opravit záchod, který protéká
26. 5. 2022

Jak opravit záchod, který protéká

Protékající toaletu je potřeba řešit okamžitě. Jen během jedné minuty v ní zbytečně proteče i litr vody! Až dostanete vyúčtování za její spotřebu, může vás...

Číst více

Druhy sprchových hlavic
18. 8. 2022

Druhy sprchových hlavic

Sprchujeme se každý den. To ještě neznamená, že to musí být nudná rutina. Pro opravdový požitek ze sprchování doporučujeme zvážit pořízení sprchové hlavice...

Číst více

Jak na výměnu vodovodní baterie
21. 9. 2023

Jak na výměnu vodovodní baterie

Výměna vodovodní baterie je relativně jednoduchá práce, kterou zvládnete sami. Ať už se chystáte instalovat novou dřezovou, umyvadlovou, nebo sprchovou...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
98 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Vše proběhlo rychle a bez problémů.“

25. 2. 2024

„První nákup a jsem spokojen“

14. 2. 2024

„Zboží jsem špatně objednala,komunikace s obchodem ohledně vrácení zboží velmi dobrá,vrácení platby...“

4. 2. 2024

„Rychlost, kvalita, profesionalita!“

23. 1. 2024