Granitový nebo nerezový dřez - jaký vybrat

Materiály granit i nerez mají svá specifika a volba mezi nimi závisí na vašich individuálních potřebách a preferencích s ohledem na styl vaší kuchyně. Vysvětlíme vám, co od každého z materiálů očekávat a zaměříme se také na keramické dřezy, které v posledních letech zažívají velký návrat do našich kuchyní.

Granitový dřez

černý granitový dřezGranitové dřezy jsou vyrobeny z kompozitního materiálu, který kombinuje pryskyřici a mletý kámen. Jsou odolné vůči poškrábání, teplu i skvrnám (odolají i červenému vínu) - údržba granitové dřezu je proto jednoduchá. Potěší vás, že na něm nejsou vidět zaschlé kapky. Granitové dřezy dělají méně hluku při mytí nádobí. Tyto dřezy jsou k dispozici v různých barvách (včetně růžové, zelené, modré, béžové) a designech, což umožňuje větší variabilitu při výběru a vy si díky tomu můžete do kuchyně pořídit velmi stylový prvek. Při volbě granitového dřezu v některé z pestrých barev (zelená, modrá apod.) doporučujeme zvolit kuchyňskou baterii v podobném designu. Takový dřez vypadá skvěle v kombinaci s mramorovou deskou či kamenem na stěně. 

Jak čistit granitový dřez

Při čištění granitového dřezu si vystačíte s houbičkou a saponátem na nádobí. Doporučujeme nepoužívat drátěnku, hrubé kartáče, ředidla a kyseliny nebo koncentrované bělící prostředky, které mohou povrch granitového dřezu nenávratně poškodit.

Nerezový dřez

nerezový dřezNerezové dřezy jsou vyrobeny z nerezové oceli, která je známá svou odolností vůči korozi a snadnou údržbou. Jsou stabilní vůči teplu a hygienické, což jsou vlastnosti, které v kuchyni oceníte. Nerezové dřezy jsou hladké a hodí se do kuchyní různých stylů. Mohou však snadněji získávat jemné škrábance. Při nákupu nerezového dřezu vybírejte takový, který má tloušťku více než 0,5 mm. Ty tenké totiž bývají při nárazu hlučné, vibrují a baterie se v nich často viklá. Vybírat si můžete z lesklého či matného provedení.

Jak vyčistit nerezový dřez

Při čištění nerezového dřezu se vyvarujte drátěnky a drsných čistících prostředků, které obsahují abrazivní látky. Abyste zabránili usazování vodního kamene, doporučujeme čistit nerez ihned po použití (např. po mytí nádobí), vystačíte si opět s houbičkou a prostředkem na nádobí.

Keramický dřez

keramický dřezV posledních letech zažívá keramika jako materiál velký návrat do našich kuchyní. Keramika je neporézní, na povrchu se tedy nedrží žádné nečistoty, neabsorbuje pachy, má velkou odolnost proti oděru i nárazu. Keramické dřezy  jsou velmi odolné vůči působení tepla i agresivních chemikálií. Počítejte ale s vyšší pořizovací cenou. 

Skvěle se hodí do venkovských kuchyní a těch ve stylu provence. Vybírat dnes můžete z mnoha barev, stejně jako v koupelnovém sortimentu i v tom kuchyňském už dávno neplatí, že keramika musí být jen bílá. 
Výše uvedené typy dřezů mají své místo na trhu a záleží na vašich preferencích a prioritách. Měli byste zvážit estetiku celé kuchyně, provoz ve vaší domácnosti a snadnost údržby. Stejně jako dřezu, i výběru dřezové baterie věnujte pozornost a zvažte způsob jejího ovládání, materiál i možnosti instalace. Přečtěte si více o tom, jak vybrat dřezovou baterii.


Další zajímavé články

Jak vybrat dřezovou baterii?
29. 3. 2023

Jak vybrat dřezovou baterii?

Dřez a vodovodní baterie plní v kuchyni stále velmi důležitou funkci. A to i přesto, že většina domácností dnes odkládá špinavé nádobí do myčky. Při výběru se...

Číst více

Jak vybrat dřez?
30. 9. 2018

Jak vybrat dřez?

Dřez bychom mohli považovat za srdce kuchyňské linky, proto jeho výběru věnujeme dostatečnou pozornost se zaměřením na vlastní preference a potřeby. Ovšem...

Číst více

Ucpaný záchod vyřešíte i bez instalatéra
28. 7. 2022

Ucpaný záchod vyřešíte i bez instalatéra

Ucpal se vám doma záchod? Tohle nepříjemné nadělení zvládnete vyřešit i bez instalatéra. Na internetu existuje spousta triků, které radí, jak opravit ucpaný...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
98 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Po prvním nákupu velmi dobrý pocit. Zboží dorazilo rychle. Cena byla příjemná, komunikace jak má...“

28. 3. 2024

„Vše proběhlo rychle a bez problémů.“

25. 2. 2024

„První nákup a jsem spokojen“

14. 2. 2024

„Zboží jsem špatně objednala,komunikace s obchodem ohledně vrácení zboží velmi dobrá,vrácení platby...“

4. 2. 2024