Jak na výměnu vodovodní baterie

Výměna vodovodní baterie je relativně jednoduchá práce, kterou zvládnete sami. Ať už se chystáte instalovat novou dřezovou, umyvadlovou, nebo sprchovou baterii, musíte vědět, jaké příslušenství vám nesmí chybět. Sepsali jsme pro vás jednotlivé kroky, které vás provedou instalací daného typu baterie.

Jak vyměnit stojánkovou umyvadlovou baterii

Při zařizování nové koupelny musíte myslet na spoustu věcí z hlediska funkčnosti, instalování umyvadlové pákové baterie ale hravě zvládnete. Dnes jsou typizované tak, aby se daly lehce připojit k jakémukoliv typu umyvadla. Pro instalaci budete potřebovat odtokový mechanismus, těsnící kroužek, matici, utahovací vložku a další příslušenství. Obvykle je všechno vždy součástí balení baterie, ale můžete narazit i na modely, u kterých je nutné zakoupit díly samostatně. Ve specifikaci našich produktů vždy uvádíme, co je součástí balení. Pokud si přesto nejste jistí, klidně se na nás obraťte prostřednictvím webového chatu, rádi vám poradíme.

Jak na montáž umyvadlové baterie

 1. stojánková umyvadlová baterie bronzOznačte si přívod teplé a studené vody a uzavřete hlavní uzávěr vody.
 2. Většina baterií má už nasazené flexi připojovací hadičky se závity na konci a taky závitovou tyč. Položte těsnící kroužek na umyvadlo a hadičky provlékněte otvorem v umyvadle. Umístěte baterii tak, aby byl těsnící kroužek v kontaktu s umyvadlem. Na závitovou tyč zespodu nasuňte utahovací vložku. Srovnejte ji, aby byla v jedné linii s vodovodní baterií a pevně ji utáhněte. 
 3. Na okraj umyvadlového odtoku naneste těsnící hmotu nebo silikon, aby byl dokonale voděodolný. Poté otvor výpusti vsuňte do odtoku. 
 4. Namontujte sifon. Rukou jej našroubujte na odtokový ventil a propojte ho s odtokovou přípojkou ke zdi. 
 5. Otevřete opět přívod vody. Zkuste pustit vodu pákovou baterií ve slabém proudu a zkontrolujte, že vám všude přípojky těsní tak, jak mají. 

Jak na instalaci kuchyňské stojánkové baterie 

 1. stojánková dřezová baterie flexiZačnete rohovými ventily. Pokud těsnicí kroužek již mají, tak je rovnou zašroubujte do stěnového přípoje. V opačném případě budete muset nové ventily nejdříve utěsnit sami. To provedete tak, že povrch závitu zdrsníte pomocí pilky na kov, nasadíte na něj rozetu a poté závit omotáte konopím nebo těsnící páskou. To natřete těsnicí pastou. 
 2. Nyní si vezměte přívodní hadičky, jež bývají často součástí balení, a připojte je k rohovým ventilům a stojánkové baterii. Teplá voda bývá vlevo a studená zase vpravo. 
 3. Zespodu bude potřeba baterii upevnit. Jak už bylo zmíněno, každá kuchyňská baterie to má jinak, proto se držte návodu, který je k ní přiložený. 
 4. Zkontrolujte, zda je vše dostatečně dotažené a těsní to. Pokud ano, úspěšně jste instalovali stojánkovou baterii.

Návod na montáž nástěnné dřezové pákové baterie

 1. nástěnná kohoutková baterieNa začátku se ujistěte, že rozteč vývodů teplé a studené vody je stejná jako rozteč vaší dřezové baterie.
 2. Připevněte etážku do konce šroubení přívodů vody.
 3. Okolo závitů etážky omotejte konopí nebo těsnící pásku a zašroubujte je. 
 4. Pomocí vodováhy zkontrolujte rovnost etážek.
 5. Připevněte rozety na etážky. 
 6. Namontujte baterii pomocí klíče, některé baterie mají jako součást balení plastové krytky pod kleště.

Jak na montáž nástěnné sprchové baterie

 1. nástěnná sprchová baterie páková černozlatáPoznačte si vzdálenost mezi konci přípojek a stěnou.
 2. Oblepte vnitřní koncovky přípojek pomocí PTFE pásky a vložte je do vodovodního zařízení. Utáhněte etážky pomocí 22 mm otevřeného klíče. Pomocí metru si ověřte dodržení správné rozteče. Zkontrolujte také, že jsou obě přípojky přišroubovány stejně hluboko podle předchozího měření. Poté zkontrolujte jejich vyrovnání pomocí vodováhy.
 3. Prostor mezi stěnou a přípojkami vymažte vrstvou silikonu.
 4. Na přípojky našroubujte příslušné rozety.
 5. Odstraňte z otvorů na baterii červenou a modrou krytku, pokud ji baterie má. Ujistěte se o správném umístění sítek – zaoblené strana musí směřovat dovnitř.  
 6. Nasaďte sprchovou baterii na přípojky a utáhněte matice pomocí 32 mm otevřeného klíče.
 7. Pomocí vodováhy si ověřte, jestli je baterie vyrovnána. V případě potřeby zkorigujte.
 8. Otevřete přívod vody a zkontrolujte, jestli nedochází k úniku vody.

Nejste si jistí svými schopnostmi a práce s výměnou vodovodní baterie vám připadá příliš komplikovaná? Je naprosto v pořádku obrátit se na odborníky, kteří vše perfektně nainstalují a vy si tak ušetříte spoustu starostí.


Další zajímavé články

Jak vybrat dřezovou baterii?
29. 3. 2023

Jak vybrat dřezovou baterii?

Dřez a vodovodní baterie plní v kuchyni stále velmi důležitou funkci. A to i přesto, že většina domácností dnes odkládá špinavé nádobí do myčky. Při výběru se...

Číst více

Jak vybrat vodovodní baterii?
3. 9. 2018

Jak vybrat vodovodní baterii?

Při rekonstrukci nebo nové realizaci koupelny či kuchyně se řeší mimo jiné pořízení vodovodní baterie. Podle toho, kde bude baterie umístěna, se standardně...

Číst více

24. 8. 2022

Jak ušetřit v domácnosti za vodu

Ceny energií stoupají a jejich vývoj do budoucna nevypadá lépe. Hodně domácností přemýšlí nad tím, jak efektivně využít rodinný rozpočet a na čem by se dalo...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
98 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Po prvním nákupu velmi dobrý pocit. Zboží dorazilo rychle. Cena byla příjemná, komunikace jak má...“

28. 3. 2024

„Vše proběhlo rychle a bez problémů.“

25. 2. 2024

„První nákup a jsem spokojen“

14. 2. 2024

„Zboží jsem špatně objednala,komunikace s obchodem ohledně vrácení zboží velmi dobrá,vrácení platby...“

4. 2. 2024