Jak opravit záchod, který protéká

 Protékající toaletu je potřeba řešit okamžitě. Jen během jedné minuty v ní zbytečně proteče i litr vody! Až dostanete vyúčtování za její spotřebu, může vás zaskočit částka v řádech tisíců. Přitom s opravou si můžete poradit sami a nemusíte pro to mít žádné odborné znalosti. Přečtěte si náš návod na to, co dělat, když protéká záchod. 

Proč protéká záchod?

Protékání je obvykle problémem starších splachovacích systémů nebo domácností, kde je tvrdá voda. Splachovací systém je obvykle složený z nádržky na vodu, sifonu, ventilů, plováku, těsnění a dalších komponentů. Poškodit je mohlo běžné opotřebení, nebo se to mohlo stát vlivem znečištění jednotlivých mechanických komponentů. Zanesení jednotlivých dílů vodním kamenem a dalšími usazeninami je nejčastější příčinou špatného fungování, které následně způsobuje protékání. Obvykle stačí díly vyčistit, odvápnit a opláchnout je vodou smíchanou se saponátem. 

Jak opravit protékající WC

Máte doma WC kombi s běžnou nádržkou na vodu, nebo toaletu s vestavěným splachováním? Vysvětlíme vám způsob demontáže splachování u každého z nich. Nejdřív si ale připravte čistící prostředky, hadr a šroubovák. Další postup je následující: 

Jak opravit záchod, který protéká - 59873201.) Vypněte ventil pro přívod vody.

2.) Spláchnutím vyprázdněte nádržku WC s vodou.

3.) Odmontujte nádržku na vodu a zkontrolujte jednotlivé díly splachování.

4.) Pokud vidíte, že je těsnění nádržky poškozené, vyměňte jej za nové. Před cestou do obchodu si ho vyfoťte a klidně pro jistotu i celý splachovací systém. 

5.)  Pokud je ventil poškozený, pořiďte si nový. Zase doporučujeme nakupovat s fotkou daného komponentu.

6.) Odstraňte vodní kámen v nádržce. Nalijte do ní ideálně na celou noc ocet a nechte ho působit. Jde o ekologický a šetrný způsob, kterým se zbavíte kamene. Typický odér bude za pár spláchnutí pryč.

7.) Zkontrolovaný a vyčištěný splachovací systém zkompletujte a opět zapněte ventil vody.

Demontáž splachování 

Náš výše uvedený postup na to, jak opravit protékající záchod, můžete využít, ať už doma máte jakýkoliv typ WC. Liší se jenom způsob, jakým se do nádržky k jednotlivým komponentům splachování dostanete.

Demontáž nádržky u WC kombi

Sundejte víko nádržky, ventilem jednoduše pootočte a splachovací systém vyjměte. Dostanete se tak k vypouštěcímu i napouštěcímu ventilu WC, plováku, těsnění i celému prostoru uvnitř. Pouhým okem taky hned zjistíte, jak jste na tom s usazeným vodním kamenem.

Demontáž nádržky u WC s vestavěným systémem

Jak opravit záchod, který protéká - 6460967K napouštěcímu i vypouštěcímu ventilu WC se dostanete jednoduše i tam, kde je splachování zabudované ve zdi nebo sádrokartonové příčce. Nejprve musíte sundat krytku tlačítek na ovládání splachování. Obvykle stačí na ni zespoda zatlačit, tím se část krytu odklopí a vy ji následně celou vyjmete. Pod ním se nacházejí kromě splachovacích páček další dva kryty. Povolte je otočením pojistky a následně můžete desku vyndat. U většiny modelů pak už stačí splachovadlo vycvaknout a pod správným úhlem vytáhnout ven. Odšroubujte plastový koš, pod kterým je schované těsnění. Jeho poškození je častým důvodem protékání. Ventily omyjte saponátem s vodou.

Vyplatí se opravovat starý záchod?

Pokud máte doma WC staršího data, bude to s opravou nejspíš složitější. Budete mít totiž nejspíš nádržku, kterou je potřeba celou vyšroubovat, aby se šroubovací ventily daly demontovat. Ve spodní části musíte uvolnit šrouby a pak až půjde nadzvednout klozet a odšroubovat plastovou matici, která nádržku a ventil drží. Obvykle se doporučuje měnit ventil po 10 až 15 letech. Zvažte, jestli by nebylo rozumnější pořídit rovnou celou novou toaletu.

Co dělat, když voda nepřitéká

Může se stát, že budete mít u vaší toalety opačný problém. Pokud voda do nádržky nepřitéká, zádrhel bude nejspíš zase v usazených nečistotách. Moderní napouštěcí ventily jsou opatřené filtrem (sítkem), které je zachycuje. Zaměřte se opět na očištění jednotlivých komponentů splachování. 

 

Protékání toalety můžete jednoduše zabránit preventivním čištěním. Jednotlivé komponenty stačí dvakrát do roka očistit a zbavit vodního kamene. Díky tomu vám bude toaleta i její splachování sloužit řadu let bez problémů.


Další zajímavé články

Jak vyčistit sprchový kout
21. 4. 2022

Jak vyčistit sprchový kout

Straší vás s neúprosnou pravidelností zaschlé fleky na dveřích sprchového koutu a v jeho rozích se pravidelně objevuje plíseň? Poradíme vám, jak rychle a...

Číst více

Sprchové dveře MOVE - sen o moderní koupelně
2. 8. 2017

Sprchové dveře MOVE - sen o moderní koupelně

Skleněné dveře se v moderních koupelnách stávají stále populárnější. Sklo má oproti plastu mnoho pozitivních vlastností, které je dobré vyžít. A jaké to...

Číst více

Jak vybrat tu pravou toaletu pro domácnost
19. 1. 2022

Jak vybrat tu pravou toaletu pro domácnost

Toaletu vybírejte pečlivě, zaměřte se na užitečné vlastnosti Ideální toaleta šetří vodu, je snadná na údržbu a svým uživatelům poskytuje maximální...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
91 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„S e-shopem spokojenost, doporučuji.“

26. 5. 2022

„Vše skvěle funguje. Zboží je kvalitně zabaleno a doprava super.“

22. 5. 2022

„S nákupem jsem byla ve všech ohledech spokojena. Obchod rozhodně mohu jen doporučit.“

29. 4. 2022

„Vše v pořádku-wc sedátko dodáno rychle a dobře zabalené“

29. 4. 2022