Jak opravit záchod, který protéká

Protékající toaletu je potřeba řešit okamžitě. Jen během jedné minuty v ní zbytečně proteče i litr vody! Až dostanete vyúčtování za její spotřebu, může vás zaskočit částka v řádech tisíců. Přitom s opravou si můžete poradit sami a nemusíte pro to mít žádné odborné znalosti. Přečtěte si náš návod na to, co dělat, když protéká záchod. 

Proč protéká záchod?

Protékání je obvykle problémem starších splachovacích systémů nebo domácností, kde je tvrdá voda. Splachovací systém je obvykle složený z nádržky na vodu, sifonu, ventilů, plováku, těsnění a dalších komponentů. Poškodit je mohlo běžné opotřebení, nebo se to mohlo stát vlivem znečištění jednotlivých mechanických komponentů. Zanesení jednotlivých dílů vodním kamenem a dalšími usazeninami je nejčastější příčinou špatného fungování, které následně způsobuje protékání. Obvykle stačí díly vyčistit, odvápnit a opláchnout je vodou smíchanou se saponátem. 

wc kombiJak opravit protékající WC

Máte doma WC kombi s běžnou nádržkou na vodu, nebo toaletu s vestavěným splachováním? Vysvětlíme vám způsob demontáže splachování u každého z nich. Pro tuto práci vám bude stačit nářadí a čistící prostředky, které najdete ve většině domácností. Před započetím demontáže si tedy připravte čistící prostředky, hadr a šroubovák. Další postup je následující:

1.) Vypněte ventil pro přívod vody.

2.) Spláchnutím vyprázdněte nádržku WC s vodou.

3.) Odmontujte nádržku na vodu a zkontrolujte jednotlivé díly splachování.

4.) Pokud vidíte, že je těsnění nádržky poškozené, vyměňte jej za nové. Před cestou do obchodu si ho vyfoťte a klidně pro jistotu i celý splachovací systém. 

5.)  Pokud je ventil poškozený, pořiďte si nový. Zase doporučujeme nakupovat s fotkou daného komponentu.

6.) Odstraňte vodní kámen v nádržce. Nalijte do ní ideálně na celou noc ocet a nechte ho působit. Jde o ekologický a šetrný způsob, kterým se zbavíte kamene. Typický odér bude za pár spláchnutí pryč.

7.) Zkontrolovaný a vyčištěný splachovací systém zkompletujte a opět zapněte ventil vody.

Demontáž splachování 

Náš výše uvedený postup na to, jak opravit protékající záchod, můžete využít, ať už doma máte jakýkoliv typ WC. Liší se jenom způsob, jakým se do nádržky k jednotlivým komponentům splachování dostanete.

Demontáž nádržky u WC kombi

Sundejte víko nádržky, ventilem jednoduše pootočte a splachovací systém vyjměte. Dostanete se tak k vypouštěcímu i napouštěcímu ventilu WC, plováku, těsnění i celému prostoru uvnitř. Pouhým okem taky hned zjistíte, jak jste na tom s usazeným vodním kamenem.

bidet a wc mísaDemontáž nádržky u WC s vestavěným systémem

K napouštěcímu i vypouštěcímu ventilu WC se dostanete jednoduše i tam, kde je splachování zabudované ve zdi nebo sádrokartonové příčce. Nejprve musíte sundat krytku tlačítek na ovládání splachování. Obvykle stačí na ni zespoda zatlačit, tím se část krytu odklopí a vy ji následně celou vyjmete. Pod ním se nacházejí kromě splachovacích páček další dva kryty. Povolte je otočením pojistky a následně můžete desku vyndat. U většiny modelů pak už stačí splachovadlo vycvaknout a pod správným úhlem vytáhnout ven. Odšroubujte plastový koš, pod kterým je schované těsnění. Jeho poškození je častým důvodem protékání. Ventily omyjte saponátem s vodou.

Vyplatí se opravovat starý záchod?

Pokud máte doma WC staršího data, bude to s opravou nejspíš složitější. Budete mít totiž nejspíš nádržku, kterou je potřeba celou vyšroubovat, aby se šroubovací ventily daly demontovat. Ve spodní části musíte uvolnit šrouby a pak až půjde nadzvednout klozet a odšroubovat plastovou matici, která nádržku a ventil drží. Obvykle se doporučuje měnit ventil po 10 až 15 letech. Zvažte, jestli by nebylo rozumnější pořídit rovnou celou novou toaletu.

Co dělat, když voda nepřitéká

Může se stát, že budete mít u vaší toalety opačný problém. Pokud voda do nádržky nepřitéká, zádrhel bude nejspíš zase v usazených nečistotách. Moderní napouštěcí ventily jsou opatřené filtrem (sítkem), které je zachycuje. Zaměřte se opět na očištění jednotlivých komponentů splachování. 

Protékání toalety můžete jednoduše zabránit preventivním čištěním. Jednotlivé komponenty stačí dvakrát do roka očistit a zbavit vodního kamene. Díky tomu vám bude toaleta i její splachování sloužit řadu let bez problémů.


Další zajímavé články

Jak ušetřit v domácnosti za vodu
24. 8. 2022

Jak ušetřit v domácnosti za vodu

Ceny energií stoupají a jejich vývoj do budoucna nevypadá lépe. Hodně domácností přemýšlí nad tím, jak efektivně využít rodinný rozpočet a na čem by se dalo...

Číst více

Jak vybrat tu pravou toaletu pro domácnost
15. 3. 2022

Jak vybrat tu pravou toaletu pro domácnost

Ideální toaleta šetří vodu, je snadná na údržbu a svým uživatelům poskytuje maximální pohodlí. V následujícím článku si shrneme, na co je dobré se zaměřit...

Číst více

Jak udělat sprchový kout bez vaničky
6. 6. 2022

Jak udělat sprchový kout bez vaničky

Elegantní sprchový kout bez vaničky vypadá přitažlivě. Koupelna díky němu působí opticky větším dojmem, protože je minimalistický a vypadá vzdušně. Pokud...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
97 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Skvělá zkušenost s obchodem od objednání až po vyzvednutí zboží. Oceňuji v mém případě okamžité...“

28. 11. 2023

„Skvělá domluva a spolupráce“

22. 11. 2023

„První nákup a velká spokojenost.“

21. 11. 2023

„Dobrý den, na e-shopu hezká koupelna jsme si objednal zboží.E-shop mě kontaktoval ze objednávka je...“

20. 11. 2023