Jak udělat sprchový kout bez vaničky

Elegantní sprchový kout bez vaničky vypadá přitažlivě. Koupelna díky němu působí opticky větším dojmem, protože je minimalistický a vypadá vzdušně. Pokud rekonstrujete koupelnu ve vašem vyšším věku, bude pro vás praktickou výhodou i to, že jde o bezbariérový sprchový kout. Je ale vaše koupelna vhodná pro sprchový kout bez vaničky? Vysvětlíme vám, co musíte zvážit, než se pro něj rozhodnete.

Správný odtokový mechanismus je zásadní

Jak udělat sprchový kout bez vaničky - 5979512Sprchový kout bez sprchové vaničky budete řešit bodovým odtokem. Jde o odtokový žlab do sprchy složený z těla, které je napojeno na sifon, a roštu. Nejnižší možný sifon pro takový sprchový kout musí mít výšku alespoň 65 milimetrů. Tento typ odtoku se dává obvykle do středu sprchového koutu. Sprchový kout se žlabem je oproti klasické montáži na vaničku náročnější na instalaci. Je potřeba ho přesně položit a spádovat dlažbu tak, aby voda dobře odtékala. Podlaha sprchového koutu by měla mít sklon alespoň 2 % směrem ke žlabu, aby se voda nehromadila na podlaze, ale efektivně odtékala do kanalizace.  

Průtok žlabu by měl stejný (nebo vyšší), jako průtok vody ve sprše. Mezi našimi odtokovými žlaby najdete typy s odtokem 26, ale třeba i více než 60 litrů za minutu. Nejpopulárnější a zároveň nejvíce praktický je nerezový odtokový žlab. Rádi vám při jeho výběru pomůžeme, kontaktujte nás

Izolace sprchového koutu zabrání nečekané nehodě

Účel izolace sprchového koutu je jasný, má ochránit koupelnu před vlhkostí pod dlažbou a zároveň chránit patro pod vámi před nechtěnou záplavou. Doporučujeme použít klasickou jednosložkovou hydroizolaci v podobě těsnící vrstvy, nebo fólii vyrobenou ze syntetických pryskyřic. Součástí hydroizolačních hmot jsou nezbytné hydroizolační pásky. Ty je nutné zapracovat ve styku stěna-stěna a stěna-podlaha. I tento detail musí být voděodolný a nesmí způsobit defekt celého díla. Podlaha musí být odizolovaná po celé koupelně.

 Jaký zvolit typ výplně zástěny

Skleněná zástěna vymezuje prostor sprchy od ostatního prostoru a zabraňuje nechtěné potopě v koupelně. Zástěna by měla mít tloušťku alespoň 6 mm. U nás najdete také ty o síle 8 a 10 mm. Skleněné zástěny se dnes vyrábějí z odolného bezpečnostního skla, které může být čiré, matné nebo průsvitné. Originální jsou také ty s šedým zabarvením, které najdete v naší nabídce například u série Lusty Grey. Skla mají obvykle ochranu skel proti usazování vodního kamene Easyclean. Vybrat si můžete mezi sklem s rámem nebo bez rámu. 

S dveřmi, nebo raději sprchový kout walk in?

sprchová zástěnaZamyslete se nad tím, jestli pro váš kout potřebujete mít sprchové dveře. Pokud si můžete dovolit sprchový kout větších rozměrů, nemusí vás trápit, že by se voda dostala mimo něj. Velkou výhodou je, že si díky absenci vaničky můžete dovolit pro vaši koupelnu sprchový kout přesně na míru dispozicím vaší koupelny. Při správném návrhu a výběru kvalitních konstrukčních prvků z povodně už nemusíte mít strach. Pohlídejte si zmiňovaný spád u žlabu a průtok vody. 

Protiskluzová dlažba pro bezpečí

Bezpečnostní skla jsou důležitým prvkem a stejně tak i protiskluzová dlažba, která minimalizuje riziko uklouznutí ve sprše. Keramické dlažby dnes nabízejí velmi kvalitní protiskluzové povrchy, jsou označené písmeny B a C. Větší pocit bezpečí získáte i tím, že si zvolíte dlaždice menších rozměrů a společně se spáry bodou fungovat jako přirozený protiskluzový povrch. 

Nevýhody sprchového koutu bez vaničky a walk in

  • Podlaha musí být mírně prohloubená, aby mohla voda do potrubí jednoduše proudit. V některých bytech a domech ale takový stavební zásah nejde, sprchový kout bez vaničky proto nemůže mít každý. Instalace žlabu je také finančně nákladnější, než je tomu u klasické vaničky.  

  • Sprchové kouty bez dveří nejsou nijak uzavřené, proto se v něm během sprchování nedrží tolik tepla. To totiž s párou uniká ven. 

Je na vás otázek kolem výběru sprchového koutu příliš? Kontaktujte nás a my s vámi rádi probereme veškerá specifika. Postaráme se o to, abyste si vybrali ideální sprchový kout.


Další zajímavé články

Sprchové dveře MOVE - sen o moderní koupelně
2. 8. 2017

Sprchové dveře MOVE - sen o moderní koupelně

Skleněné dveře se v moderních koupelnách stávají stále populárnější. Sklo má oproti plastu mnoho pozitivních vlastností, které je dobré vyžít. A jaké to...

Číst více

Jak vybrat sprchové dveře?
17. 11. 2017

Jak vybrat sprchové dveře?

Přestože mají sprchové dveře do niky (vyzděné místo) jednoduchý vzhled, patří k dominantě koupelny. Proto bychom jejich výběru měli věnovat pozornost už...

Číst více

Jak vyčistit sprchový kout
5. 5. 2022

Jak vyčistit sprchový kout

Straší vás s neúprosnou pravidelností zaschlé fleky na dveřích sprchového koutu a v jeho rozích se pravidelně objevuje plíseň? Poradíme vám, jak rychle a...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
97 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Skvělá zkušenost s obchodem od objednání až po vyzvednutí zboží. Oceňuji v mém případě okamžité...“

28. 11. 2023

„Skvělá domluva a spolupráce“

22. 11. 2023

„První nákup a velká spokojenost.“

21. 11. 2023

„Dobrý den, na e-shopu hezká koupelna jsme si objednal zboží.E-shop mě kontaktoval ze objednávka je...“

20. 11. 2023