Jak vybrat sprchové dveře?

Přestože mají sprchové dveře do niky (vyzděné místo) jednoduchý vzhled, patří k dominantě koupelny. Proto bychom jejich výběru měli věnovat pozornost už na začátku plánování rekonstrukce či realizace koupelny. Když zvolíme u sprchových dveří vhodné tvarové provedení, velikost a vybereme si mezi jednokřídlovým či dvoukřídlovým otevíráním, vytvoříme osobitou koupelnu, která bude nejen funkční ale také vzhledově dokonalá.

Typy sprchový dveří

Posuvné sprchové dveře bývají nejčastější volbou, možná proto, že jsou vhodné jak do malé koupelny, tak vytvoří působivý dojem i v koupelně prostorné. Aby byly dveře funkční, je nutné je opatřit kvalitním pojezdem a kolečky. Čím větší kolečka máme, tím zpravidla spolehlivěji fungují. Doporučená minimální velikost koleček je 2 cm v průměru, ideálně s bezúdržbovými ložisky. Další možností posunu je systém, který místo koleček využívá kluzák. Tento systém je méně náročný na údržbu a zajišťuje trvale tichý a bezproblémový provoz.

Zalamovací sprchové dveře získávají na oblibě díky svému nadčasovému designu. Tento typ dveří je vhodný do malých koupelen, neboť dveře složené v rohu sprchy zabírají minimum místa. Pokud si vyberete zalomení dovnitř, nestéká voda do koupelny, ale zůstává uvnitř koutu, což ocení nejeden uživatel. Nevýhodou zalamovacích dveří může být vyšší náročnost na údržbu, kdy je nutné dbát na dostatečné proschnutí dveří, aby se zabránilo vzniku plísní.

Pivotové dveře jsou vhodné do velkých a prostorných koupelen, kde vynikne jejich elegantní design. Tyto dveře jsou zavěšené na otočných pantech, proto pokud se otevírají ven, mohou kapky vody stékat na podlahu. Existuje velké množství variant a typů dveří, díky čemuž je možné vytvořit opravdu originální a nadčasový kousek.

  • Dvoukřídlé sprchové dveře potřebují dostatečně široký kout či niku. Vyrábějí se ve variantě s otevíráním dovnitř a vně a ke své instalaci nepotřebují vaničku ani spodní lištu, proto jsou vhodné i do bezbariérových koupelen.

  • Jednokřídlé sprchové dveře mají v koupelnách nejčastější zastoupení, vyžadují však dostatek místa pro otevření. Pokud je kout dostatečně hluboký, je vhodné zvolit otevírání dovnitř.

Některé typy sprchových dveří do niky je možné doplnit pevným bočním dílem a vytvořit tak opravdu široký sprchovací prostor.

Jak vybrat sprchové dveře? - 12337Tvary sprchových dveří

  • čtvercové

  • obdelníkové

  • půlkruhové

  • atypické

Materiál výplně dveří

Pro výrobu výplně se používají dva materiály

  • Plast, který je levnější variantou a je odolný vůči usazování vodního kamene.

  • Sklo, které dotváří luxusní dojem koupelny. Na výběr je sklo čiré či matné. Tato skla bývají ošetřená přípravky vytvářející ochranný film, který zabraňuje usazování vodního kamene. U skleněné výplně je nutné pamatovat také na bezpečnost, proto je vhodné si vybrat bezpečnostní kalená skla s minimální tloušťkou 6 mm.

Materiál rámu

Sprchové dveře jsou nejčastěji ukotveny v hliníkovém rámu. Hliník působí elegantním dojmem a má dlouhou životnost. Nejluxusnější variantou je rám s pochromovaným povrchem. Existují i rámy s povrchovou úpravou satin, která je odolná vůči mechanickému poškození, chemikáliím a vlhku.

Pokud však upřednostňujete minimalismus, můžete si vybrat tzv. bezrámové uchycení dveří.

Rada závěrem

Hlavní funkcí dveří je zabránit protékání vody ze sprchy, proto je nutné, aby spolehlivě těsnily. Toho dosáhnete správným rozměrem dveří a těsněním, které je vyrobeno z pevného a plísním odolného materiálu. Veškerý materiál, z kterého jsou jednotlivé součásti dveří vyrobeny, by měl být určený pro použití v koupelnách. Mezi takový materiál patří nerez, chrom, mosaz, silikon a speciální plast.


Další zajímavé články

Jak vybrat dřezovou baterii?
30. 9. 2018

Jak vybrat dřezovou baterii?

Dnes, kdy většinou nádobí odkládáme do myčky, plní dřez spolu s baterií stále důležitou funkci. Při výběru bývá stěžejním faktorem design a cena. Zohlednit...

Číst více

Jak vybrat sprchovou vaničku?
5. 10. 2017

Jak vybrat sprchovou vaničku?

V dnešní uspěchané době dávají lidé přednost sprchování před koupeli nejen pro úsporu časovou ale také pro  úsporu energetickou a zároveň...

Číst více

Jak vybrat vodovodní baterii?
3. 9. 2018

Jak vybrat vodovodní baterii?

Při rekonstrukci nebo nové realizaci koupelny či kuchyně se řeší mimo jiné pořízení vodovodní baterie. Podle toho, kde bude baterie umístěna, se...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
95 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Komunikace skvělá, doručení velmi rychlé, velká spokojenost.“

4. 1. 2021

„Super obchod, DOPORUČUJI.“

2. 1. 2021

„V obchodě pracují, komunikují a zboží posílají. Vždyť si tento způsob obživy dobrovolně zvolili, Co...“

25. 12. 2020

„vše v plné spokojenosti.“

23. 12. 2020
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace