Jak vyčistit sprchový kout

Straší vás s neúprosnou pravidelností zaschlé fleky na dveřích sprchového koutu a v jeho rozích se pravidelně objevuje plíseň? Poradíme vám, jak rychle a správně umýt sprchový kout a co k tomu budete potřebovat. V našem článku se zaměříme i na to, co dělat, abyste příště měli s úklidem míň starostí.

Čím odstranit vodní kámen

Nejvíc práce při úklidu koupelny nám přidělává tvrdá voda, takovou doma máme skoro všichni. Bílé mapy od vodního kamene se ve sprchovém koutě usazují po jemných vrstvičkách.  Zřetelně je vidíme hlavně na skleněných výplních. 

Jak vyčistit skleněný sprchový kout od vodního kamene? Odstraníte ho speciálními chemickými přípravky na skla, které seženete v drogerii. Stačí vám ale i obyčejný octový roztok s vodou (v poměru 1:5), který je o dost šetrnější k přírodě. Nechte ho několik desítek minut působit a poté sklo stačí opláchnout a vyleštit do sucha. 

Číštění sprchové zástěnyJak předcházet usazování kamene

V ideálním světě byste vy i vaše rodina vždy po sprchování odstranili zbylé kapky vody stěrkou na sprchový kout nebo suchým ručníkem. U dětí je ale často problém už jen to, aby se celé utřely v koutě ručníkem a neťapaly po bytě mokré. Víme, že naše rada je sice účinná, ale v mnoha domácnostech nemožná. 

Poradíme vám ale ještě jednu vychytávku, a to odpuzovač vody pro sprchové kouty - jde o speciální přípravek na bázi vosku. Obvykle jej v drogerii najdete s označením AntiCalc. Vodní kámen se díky takové ochraně usazuje o dost méně a vy máte při úklidu jednodušší práci.

TIP: Pokud chcete mít důkladně vyšitěné skleněné dveře, možná se vám bude hodit i parní čistič. Podívejte se na test parních čističů a vyberte si ten nejlepší.

Co pomůže na spáry v koupelně

Pro čištění spár mezi kachličkami nehledejte speciální přípravek, hlavní je mít dost času a trpělivost. Do spár se, stejně jako na sklo, usazuje vodní kámen a zbytky pěny ze šamponu nebo mýdla. Udělejte si kašičku z prášku do pečiva s vodou, nebo směs z jedlé sody a vašeho přípravku na nádobí. Čistič naneste do všech spár, zaměřte se i na rohy sprchového koutu a místa, kde je vanička v kontaktu s gumovým těsněním. Nechte pastu působit asi 15 minut a poté ji opláchněte horkou vodou a vytřete do sucha. 

Skvělým pomocníkem na spáry je pro sprchový kout parní čistič. Díky speciální bodové trysce dokáže přímé působení páry rychle uvolnit i hodně odolné vrstvy usazenin. U silikonových spár si jenom dejte pozor, abyste páru nechali působit jenom krátce. Působením horka by mohlo dojít k narušení materiálu. 

Vyčistěte odpad

Při mytí sprchového koutu nezapomínejte na místo, které sice není vidět, ale při zanedbání se vám připomene pořádnými komplikacemi. Ucpaný odpad ve sprchovém koutě totiž rozhodně není věc, kterou bysme si přáli. Pravidelně proto vyndavejte z jeho sítka zbytky vlasů a dalších nečistot, které se tam po sprchování usazují. Jednou za čas ho také propláchněte čističem na odpady. 

Sprchová hlaviceZaměřte se na baterie a sprchové hlavice

K odstranění zaschlých kapek vody a mydlinek si vystačíte s běžnými čistícími prostředky do koupelny, stačí vám dokonce i starý kartáček a běžná zubní pasta. S nimi vydrhněte sprchovou baterii a pak ji opláchněte vodou. Pro maximální lesk pak ještě použijte hadřík z mikrovlákna a čistič na okna ve spreji. Pokud máte citlivé mosazné baterie, použijte raději speciální přípravky, které jsou pro ně vhodné. 

Často se zapomíná na čištění sprchové hlavice. Drobné dírky se kvůli tomu ucpávají vodním kamenem a sprchová hlavice tak ztrácí svůj původní tlak. Viditelné nánosy kamene odstraníte kartáčem nebo párátkem. Pak si připravte sáček, naplňte ho vodou a přidejte trochu jedlé sody. Ponořte hlavici do sáčku, utáhněte gumičkou a nechte aspoň 20 minut působit.

Zlatá rada nakonec? Větrejte!

Samozřejmostí by mělo být pouštění větráku během vašeho času v koupelně. Po sprchování nechte dveře sprchového koutu vždy otevřené a stejně tak i dveře od koupelny. Tím dáváte o dost menší šanci plísním k jejich nové tvorbě. Ručníky sušte v na věšáku pro ně určeném nebo sušičce. Nepřehazujte je přes rám sprchového koutu, může pod nimi vznikat vlhkost a příležitost pro plísně.


Další zajímavé články

Jak vybrat sprchový kout?
29. 7. 2018

Jak vybrat sprchový kout?

Co vše je potřeba vědět, abychom si vybrali opravdu vhodný sprchový kout? Nabídka sprchových koutů je široká, stejně tak existuje množství variant, které...

Číst více

Jak udělat sprchový kout bez vaničky
6. 6. 2022

Jak udělat sprchový kout bez vaničky

Elegantní sprchový kout bez vaničky vypadá přitažlivě. Koupelna díky němu působí opticky větším dojmem, protože je minimalistický a vypadá vzdušně. Pokud...

Číst více

Jak se zbavit plísně v koupelně
6. 9. 2023

Jak se zbavit plísně v koupelně

Plíseň na silikonu v koupelně nebo ve spárách kachliček je častým problémem mnoha domácností. Koupelna je totiž místností, která bývá obvykle bez oken, proto...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
98 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Po prvním nákupu velmi dobrý pocit. Zboží dorazilo rychle. Cena byla příjemná, komunikace jak má...“

28. 3. 2024

„Vše proběhlo rychle a bez problémů.“

25. 2. 2024

„První nákup a jsem spokojen“

14. 2. 2024

„Zboží jsem špatně objednala,komunikace s obchodem ohledně vrácení zboží velmi dobrá,vrácení platby...“

4. 2. 2024