Jak zjistit správný rozměr zástěny pro sprchový kout

Vybíráte pro svůj kout sprchovou zástěnu? Instalovat ji můžete na vaničku nebo přímo na podlahu. V následujícím článku vás chceme upozornit na to, že je důležité, abyste při výběru nezapomněli na možnou odchylku dodaného rozměru. Tu způsobuje nutnost odsazení pro správné těsnění koutu. Podrobně vám vysvětlíme, jak vybrat správný rozměr a ušetřit si tak starosti s výměnou. Pokud si nejste jistí vaším výběrem, neváhejte se na nás obrátit.

Proč je nutné odsazení sprchové zástěny

Odsazení sprchové zástěny definuje vzdálenost, o kterou je zástěna odsazená od kraje vaničky. Důvodem je lepší těsnost koutu proti stříkající vodě. To znamená, že pokud si například vybíráte boční stěnu s uvedeným standardním rozměrem prodejce 900 x 900 mm, její skutečná šířka může být menší - přesná hodnota odchylky závisí na typu dané zástěny. 

odsazení sprchové zástěny

Zástěna instalovaná na sprchovou vaničku nebo jiný podklad

Na sprchovou vaničku se zástěny montují vždy s odsazením. Zástěny standardních rozměrů jsou určené pro montáž na vaničku a rozměry jsou tomu přizpůsobené. To samé platí i při montáži na podklad - podezdívku. 

Sprchová zástěna instalovaná na dlažbu

Uvedené rozměry nejsou skel ale maximální rozměry celé zástěny včetně těsnících lišt a krytek. Vždy se zajímejte o přesnou specifikaci rozměrů, které jsou součástí každého našeho produktu v kategorii zástěn. Při pořízení sprchové zástěny ve zvláštních rozměrech jde o montáž bez nutnosti odsazení. Pokud si však vyberete standardní rozměr pro montáž na podlahu bez vaničky, je nutné o rozměru koutu směrem dovnitř vytvořit alespoň 5 cm rovnou montážní plochu. 

Jak zjistit správný rozměr zástěny pro sprchový kout - spatne-zamereni-instalace-sprchoveho-koutu

Foto od klienta, který bohužel při zaměření rozměrů pro sprchový kout s instalací na dlažbu nezohlednil jeho nutnou odchylku.

Pokud si nejste jistí vaším výběrem, obraťte se na nás. 

Jak správně změřit rozměr pro sprchovou zástěnu

Zaměření zástěny je možné provést až tehdy, když je v koupelně již položená dlažba a stěny jsou obložené:

- rozměry je nutné uvádět s přesností na milimetry,

- nákres zaměření kreslete z pohledu před sprchovou zástěnou. Určení pravé a levé strany uvádějte podle níže uvedeného obrázku . 

pravá a levá strana měření sprchové zástěny

Zdroj: https://www.sanswiss.cz/

Sprchové dveře umístěné v nice

1) Změřte šířku nahoře, uprostřed a dole.

2) Vodováhou ověřte, zda jsou obě zdi bez odchylek. Případně zaměřte a přesně zapište odchylky.

3) Vodováhou ověřte, zda je sprchová vanička (nebo dlažba) přesně.

Rohový sprchový kout

1) Změřte šířku pravé a levé strany - vzdálenost od zdi k vnější hraně vaničky.

2) Vodováhou ověřte, zda jsou obě zdi bez odchylek. Případně uveďte přesné odchylky.

3) Vodováhou ověřte, zda je sprchová vanička (nebo dlažba) přesně.

Perfektní těsnost je u sprchového koutu zásadní

Sprchový kout, který během používání dobře těsní, je v koupelně nezbytností. V závislosti na designu a typu konstrukce zástěny však existují rozdíly v míře těsnosti, které musíte vzít v úvahu. Všechny sprchové zástěny poskytují účinnou ochranu proti stříkající vodě, u některých je odolnost vyšší. S ohledem na vaše preference si proto vyberte tu pravou pro svou koupelnu:

částečně rámovaná sprchová zástěna

Bezrámová sprchová zástěna bez prahové lišty

Poskytuje dobrou ochranu proti stříkající vodě. Protože zástěna nemá prahovou lištu, může se voda z koutu dostat snadněji. Pokud očekáváte maximální těsnost, doporučujeme zabudování nízké prahové lišty.

Částečně rámová sprchová zástěna s prahovou lištou

Tato varianta poskytuje velmi dobrou ochranu proti případnému úniku vody ze sprchového koutu. Tenký rámový profil nebo prahová lišta efektivně brání případnému vytékání vody ze sprchy.

Rámová sprchová zástěna s rámovými profily

Poskytuje optimální ochranu proti stříkající vodě. Čím vyšší je dolní vodorovný profil, tím je její ochranný účinek větší. Takový typ zástěny zadrží vodu i při dlouhém a intenzivním sprchování. 

Dobré těsnění sprchového koutu udržuje koupelnu suchou a čistou. Zároveň chrání její vybavení a povrchy před možným poškozením způsobeným vodou a vlhkostí.


Další zajímavé články

Jak vybrat sprchovou vaničku?
5. 10. 2017

Jak vybrat sprchovou vaničku?

V dnešní uspěchané době dávají lidé přednost sprchování před koupelí nejen pro úsporu časovou ale také pro  úsporu energetickou a zároveň...

Číst více

Jak vybrat sprchové dveře?
17. 11. 2017

Jak vybrat sprchové dveře?

Přestože mají sprchové dveře do niky (vyzděné místo) jednoduchý vzhled, patří k dominantě koupelny. Proto bychom jejich výběru měli věnovat pozornost už...

Číst více

Jak udělat sprchový kout bez vaničky
6. 6. 2022

Jak udělat sprchový kout bez vaničky

Elegantní sprchový kout bez vaničky vypadá přitažlivě. Koupelna díky němu působí opticky větším dojmem, protože je minimalistický a vypadá vzdušně. Pokud...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
96 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Po prvním nákupu velmi dobrý pocit. Zboží dorazilo rychle. Cena byla příjemná, komunikace jak má...“

28. 3. 2024

„Vše proběhlo rychle a bez problémů.“

25. 2. 2024

„První nákup a jsem spokojen“

14. 2. 2024

„Zboží jsem špatně objednala,komunikace s obchodem ohledně vrácení zboží velmi dobrá,vrácení platby...“

4. 2. 2024