Co je nika a jak ji využít v koupelně

Nika je výklenek zapuštěný do hloubky zdiva. V dávné minulosti se takové výklenky používaly pro umístění podobizen nebo soch. Dnes je v interiéru najdeme nejčastěji v koupelně, kde plní svoji dekorativní i praktickou funkci. Během plánování nové koupelny nezapomeňte na možnost využití niky. Usnadníte si řešení kolem sprchového koutu a nebo vytvoříte dekorativní prvky přesně na míru, které navíc dodají interiéru šmrnc.

Sprchové dveře do niky

sprcha do nikyDveře do niky jsou elegantním řešením v případě, že nechcete pořizovat celý sprchový kout. Během rekonstrukce koupelny se v ní vytvoří výklenek - nika. Sami si vyberete, na kterou stranu se budou prosklené dveře otevírat. V našem sortimentu najdete jednokřídlé i dvoukřídlé sprchové dveře do niky, dále zalamovací a posuvné dveře do niky

Jedinou nevýhodou sprchového koutu v nice je to, že v ní bude méně světla. To ale jednoduše vyřešíte tím, že sem umístíte bodová světla v kombinaci se světlými dlaždicemi, které interiér projasní. Těžko také budete měnit původní tvar bez toho, abyste museli bourat jednu ze stran niky. Proto si pečlivě promyslete rozměry, které pro váš sprchový kout budete potřebovat i za několik let.

Sprchový kout do niky může být jednoduše bezbariérovým. Při stavbě myslete na dostatečnou výšku v podlaze pro instalaci odtoku, který povede přes odtokový žlab. Pro lepší představu toho, na co si konkrétně dát pozor, si přečtěte náš článek věnovaný realizaci sprchového koutu bez vaničky.

V naší nabídce najdete veškeré vybavení pro váš kout, sprchové baterie a hlavice i kompletní sprchové sety.

Nika jako dekorace koupelny

Výklenky v koupelně mohou plnit i “jen” estetickou funkci. Můžete jimi nahradit klasické police - mýdlo a šampon budeou mít svoje místo tam. Dodržovat maximální pořádek je o to důležitější, vše budete mít totiž neustále na očích. Běžnou kosmetiku doporučujeme schovat třeba do koupelnové skříňky pod umyvadlo a niku si nechat jen pro designově zajímavé flakony nebo umělecké kousky.

Pokud chcete, aby nika v koupelně vynikla, zamyslete se nad využitými materiály. Osvědčenou variantou je kombinace keramických obkladů v imitaci dřeva a betonu. Zajímavě na zadní zdi bude vypadat i obklad s drobnými kostičkami. Nebojte se barevných kombinací a mozaiky, obojí podtrhne originální nápad v interiéru. Nepodceňte ani zakončovací lišty. Krásu vystavených předmětů (okrasného květináče nebo luxusní kosmetiky) podtrhnete využitím LED pásků. Ty nainstalujte na horní část. Dosvítit můžete niku i zapuštěnými koupelnovými svítidly.

Nika v nové i ve starší koupelně

Nika je povětšinou součástí výstavby nové koupelny. Ale setkáváme se i s menšími rekonstrukcemi, kde se vedle výměny sprchového koutu realizuje právě i výstavba niky a úprava koutu novým parametrům. Díky současným možnostem jde o málo nákladnou, ale přínosnou úpravu v koupelně, na niž při přestavbě vystačí běžné úspory a jen několik hodin pracovního času (v rozestupu několika dní). Zahrnete-li niku do plánu nové koupelny, pak vězte, že nepůjde o „zbytečnou komplikaci", ale o do budoucna praktické oddělení sprchovací části od zbytku vaší koupelny.


Další zajímavé články

Jak vybrat sprchové dveře?
17. 11. 2017

Jak vybrat sprchové dveře?

Přestože mají sprchové dveře do niky (vyzděné místo) jednoduchý vzhled, patří k dominantě koupelny. Proto bychom jejich výběru měli věnovat pozornost už...

Číst více

Koupelnová zástěna chrání podlahu před potopou
5. 6. 2023

Koupelnová zástěna chrání podlahu před potopou

Koupelnová zástěna odděluje sprchový kout nebo vanu od zbytku koupelny. Její hlavní úkol je jasný, tím je udržet zbytek koupelny během vašeho sprchování...

Číst více

Teplota pod kontrolou: Praktická termostatická baterie
3. 10. 2023

Teplota pod kontrolou: Praktická termostatická baterie

Termostatická baterie ukončí jednou provždy zdlouhavé otáčení kohoutků a hledání optimální teploty. Při sprchování nebo koupání s nimi jednoduše nastavíte a...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
96 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Po prvním nákupu velmi dobrý pocit. Zboží dorazilo rychle. Cena byla příjemná, komunikace jak má...“

28. 3. 2024

„Vše proběhlo rychle a bez problémů.“

25. 2. 2024

„První nákup a jsem spokojen“

14. 2. 2024

„Zboží jsem špatně objednala,komunikace s obchodem ohledně vrácení zboží velmi dobrá,vrácení platby...“

4. 2. 2024