Jak vyčistit odpad u umyvadla

Voda z dřezu nebo umyvadla neodtéká? Nepříjemnost, která vás zaskočí ve chvíli, kdy se vám to hodí nejméně. Instalatéra kvůli tomu ale volat nemusíte. Poradíme vám, jak zvládnout problém s ucpaným umyvadlem svépomocí.

Odpad v umyvadle zanesou nejčastěji různé nečistoty, chomáče vlasů, oholené vousy a kosmetické přípravky, které se kolem nečistot postupně obalují. V kuchyňském dřezu to jsou zase zbytky jídla a kuchyňský olej, které vytvoří nepropustnou hmotu raz dva. Připravili jsme hned několik variant řešení, které sami zvládnete. 

Gumový zvon doma nesmí chybět

Tohoto pomocníka máme doma všichni. Jeho použití je snadné. Odpad ucpěte špuntem, napusťte do umyvadla horkou vodu a poté dejte špunt pryč. Co nejrychleji přiložte zvon na odpad a vytvořte tak podtlak, který při pumpování uvolní nečistoty.

Zkontrolujte sifon k umyvadlu

nerezový sifonPokud zvon nezabral, zaměřte se na vyčištění sifonu. Postavte pod něj nejprve kbelík na vodu, která v něm bude, vylijte ji a očistěte sifon i jeho potrubí. Rovnou zkontrolujte i těsnění, zda je v pořádku a není lepší variantou výměna sifonu umyvadla.

Povolejte chemii

Chemický čistič potrubí je zaručeně spolehlivým pomocníkem. Jde o hydroxid sodný a přípravky, které jsou na jeho bázi založené. Stačí ho nalít nebo nasypat do odpadu, nechat po dobu uvedenou na obale působit a poté prolít horkou vodou. Dnes jsou na trhu i alternativy šetrnější k přírodě, které si s ucpaným odtokem umyvadla také poradí. 

Na ucpané umyvadlo pomůže i sůl

Ekologický přípravek na vyčištění odpadu si můžete vyrobit doma sami. Ucpané umyvadlo vám pomůže uvolnit i sůl, kypřící prášek nebo jedlá soda, a to v kombinaci s octem a horkou vodou. Při práci se chraňte gumovými rukavicemi a brýlemi, bude to prskat.

Šetrné ekologické přípravky 

Variantou šetrnou k přírodě jsou i biologické enzymatické přípravky, které v sobě obsahují bakterie. Ty dokáží rozložit nečistoty na biologickém základě přímo v potrubí. Navíc se nemusíte bát, že by potrubí nějak poškodili (jako u chemických přípravků). 

Protahovací peroKdyž už nic nezabírá

Pokud jste zkusili všechno možné, ale odpad stále neodtéká, problém bude potřeba řešit v útrobách trubek. V takovém případě doporučujeme jako poslední variantu instalatérskou pružinu (pero). Tu vložíte do odpadní trubky a pomocí kliky ji posouváte stále dál, dokud nenarazíte na to, co brání odtékání vody z něj. Instalatérské pero stojí pár set korun, seženete ho běžně v obchodech pro kutily.

Jak předejít komplikacím

Ve výjimečných případech se může stát, že ani instalatérské pero nezabere a je potřeba volat odborníka. Chcete podobným komplikacím v budoucnosti předejít? Doporučujeme několik rad, které fungují jako prevence proti zanesení odpadu:

Vyhazujte zbytky jídla do koše

Při umývání nádobí dávejte pozor, kolik na nich je zbytků jídla. Pečlivě je vyhazujte do koše a i drobky z linky nevhazujte do dřezu. Povolat na pomoc můžete i drtič odpadu, který na drobné kousky naseká i kosti a větší zbytky jídla. U umyvadla v koupelně si dávejte pozor na kartáčování vlasů nad umyvadlem, neumývejte do něj různé balzámy z vlasů nebo třeba kokosový olej. Ten kadeřím sice dodá na kráse, odpad umyvadla ale se 100% jistotou zašpuntuje. 

Pořiďte si sítko

umyvadlová výpusťPoužívejte sítko do výlevky. Zachytí všechny větší nečistoty a chrání potrubí před zanesením. Navíc pokud vám do umyvadla upadne šperk, ať už náušnice nebo prsten, sítko vám může pomoci zabránit jeho ztrátě v potrubí.

Vyhněte se vylévání oleje po smažení do odpadu. Vychladlý olej byste měli ideálně slévat do PET lahve, která by měla zamířit na tříděný odpad do kontejneru na kuchyňské oleje a tuky. Pokud takový poblíž nemáte, vyhoďte ji do směsného odpadu.

Stejně jako umyvadlo nebo dřez, i toaleta se může přestat odtékat. Přečtěte si naše rady, které pomáhají na ucpaný záchod


Eva Auerová

Eva Auerová, autorka článku

Eva je neodmyslitelnou součástí společnosti Hezká koupelna už od roku 2017. Svoji kariéru zde začala v administrativě a komunikaci s koncovými zákazníky. Dnes vede oddělení péče o zákazníky, kde se věnuje zajištění hladkého průběhu reklamací a maximální spokojenosti klientů při konzultacích zařízení koupelny. Svou odbornost a cenné zkušenosti ochotně předává novým kolegům. Klade důraz na efektivní komunikaci a pečlivou informovanost zákazníků. Ráda sleduje nové trendy v oblasti koupelnového vybavení. Podle jejích slov by koupelna měla být nejen funkční, ale i oázou klidu a relaxace.


Další zajímavé články

Jak vybrat umyvadlo?
29. 7. 2018

Jak vybrat umyvadlo?

Výběr umyvadla určuje atmosféru koupelny – existují umyvadla v tradičním tvaru, retro, rustikální, moderní či další designové kousky. Umyvadla se však neliší...

Číst více

Jak vybrat dřez?
30. 9. 2018

Jak vybrat dřez?

Dřez bychom mohli považovat za srdce kuchyňské linky, proto jeho výběru věnujeme dostatečnou pozornost se zaměřením na vlastní preference a potřeby. Ovšem...

Číst více

Ucpaný záchod vyřešíte i bez instalatéra
28. 7. 2022

Ucpaný záchod vyřešíte i bez instalatéra

Ucpal se vám doma záchod? Tohle nepříjemné nadělení zvládnete vyřešit i bez instalatéra. Na internetu existuje spousta triků, které radí, jak opravit ucpaný...

Číst více

Jak opravit prasklé umyvadlo
25. 7. 2023

Jak opravit prasklé umyvadlo

Keramická umyvadla jsou dnes z vysoce kvalitních materiálů. Jsou velmi odolná vůči škrábancům i oděrkám. I tak se někdy může stát, že vám z ruky vypadne...

Číst více

Jak se zbavit plísně v koupelně
6. 9. 2023

Jak se zbavit plísně v koupelně

Plíseň na silikonu v koupelně nebo ve spárách kachliček je častým problémem mnoha domácností. Koupelna je totiž místností, která bývá obvykle bez oken, proto...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
98 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Absolutně vše super, chválím na 100 procent.“

16. 7. 2024

„Dobrý den Byl jsem mile překvapen jak rychle mi bylo zboží doručeno parada“

27. 6. 2024

„Velká spokojenost: rychlé vyřízeni a rychlé dodání.“

22. 6. 2024

„občas zde nakupuji, dobré ceny, rychlost dodání“

29. 5. 2024