Jak se zbavit plísně v koupelně

Plíseň na silikonu v koupelně nebo ve spárách kachliček je častým problémem mnoha domácností. Koupelna je totiž místností, která bývá obvykle bez oken, proto ji nemůžete pořádně vyvětrat. Vlhké klima a nedostatečný úklid se snadno postarají o prostředí, kde se plísním bude dařit. Neřešená plíseň dokáže napáchat velké škody. Přinášíme několik doporučení, které vám pomohou se plísně zbavit a předejít její tvorbě.

                                 ilustrace koupelny

Optimální vlhkost v domácnosti se pohybuje mezi 40 - 60 procenty. Koupelna je však místem, kde vlhkost vzduchu často dosahuje až 90 procent. Přebytečná voda kondenzuje, usazuje se v nejrůznějších drážkách a spárech a vytváří ideální prostředí pro vznik plísní. Ty nejsou jen estetickým problémem, představují pro členy vaší domácnosti hlavně zdravotní riziko. Vdechované spory plísní totiž přispívají k rozvoji nejrůznějších dýchacích obtíží, a to včetně vzniku astma. Bující plíseň navíc způsobuje nepříjemný zápach a její enzymy dokáží narušit strukturu vybavení koupelny a zdí a tím ho nenávratně poškodit. 

Co dělat, abyste předešli vzniku plísní v koupelně

Pravidelně větrejte, udržujte suché povrchy, opravte netěsnosti, používejte odolné barvy a sušte mokré prádlo nebo ručníky mimo koupelnu.

Pravidelně uklízejte

utírání umyvadlaZařaďte do vašich domácích prací pravidelný úklid koupelny. Zaměřte se zejména na místa náchylná na plíseň, jako jsou sprchové kouty, vaničky, spáry dlaždic a rohy. Používejte čistící prostředky, které obsahují fungicidní složky. Ty pomohou odstranit plíseň a zabraňují jejímu opětovnému výskytu.

Plísním se daří nejvíce tam, kde se usazuje prach. Věnujte čas kontrole těžko dostupných míst, plíseň se totiž může schovávat i za pračkou, policemi s kosmetikou, či pod umyvadlovou skříňkou. Zaměřte se i na místa, kde dochází ke kontaktu dvou teplotně rozdílných prostředí. Typicky plochy kolem koupelnového radiátoru, rámu dveří, přechodu výlevky do plastového kolene odpadního potrubí nebo připojení kotle. 

Zapínejte koupelnový ventilátor

ventilátorPlíseň se často vyskytuje v důsledku nadměrné vlhkosti. Pokud máte v koupelně okno, po každém použití sprchy nebo vany ho otevřete a pořádně vyvětrejte. U plastových oken lze využít systém tzv. mikroventilace. Máte v koupelně zabudovaný ventilátor? Nezapomeňte ho využívat! 

Existují koupelny, které nemají ani jedno, pouhým otevřením dveří koupelny si ale nepomůžete. Jen pustíte vlhkost do dalších místností, kde může také působit neplechu Doporučujeme, abyste zvážili instalaci ventilátoru, který pomáhá odvádět vlhký vzduch ven. Dnes můžete pořídit i ventilátor do koupelny s čidlem vlhkosti. Díky němu se automaticky aktivuje ve chvíli, kdy je potřeba. Můžete si sami nastavit, při jaké úrovni vlhkosti vzduchu se má zapnout.

Věnujte čas opravě netěsností

Praskliny nebo netěsnosti u těsnění ve sprchových koutech, vanách nebo vodovodních potrubích mohou způsobovat únik vody a vytvářet vlhké prostředí pro plíseň. Zkontrolujte a opravte veškeré netěsnosti, abyste zabránili pronikání vody.

Zapojte bělící prostředky

Pokud máte v koupelně povrchy, které jsou odolné proti bělícím prostředkům, můžete použít roztok obsahující bělidlo (například směs vody a bělícího prostředku), abyste odstranili plíseň. Mějte však na paměti, že tyto prostředky mohou poškodit některé materiály (například dřevo nebo sádrokarton). Pozorně si přečtěte návod výrobce a postupujte podle něj.

Bojujte s plísní i bez chemie

čistící pomůcky - gumové rukavice a houbičkyK odstranění plísně existuje i několik přírodních prostředků. Například octový roztok (směs octa a vody) nebo pasta z kyseliny citronové a sody bikarbony mohou být účinným pomocníkem při zbavování se plísně. Pomáhá i hašené vápno, které je snad nejlevnější dezinfekcí zabraňující tvorbě plísní. Tyto přírodní prostředky mohou být ale méně účinné při odstraňování hluboce zakořeněné plísně. 

Nechte to na profesionálech

Pokud se plíseň neustále vrací nebo se jedná o rozsáhlejší problém, zvažte profesionální pomoc. Odborníci na úklid nebo specialisté na odstraňování plísně mohou mít efektivnější postupy a dokáží obvykle rychle odhalit i příčinu tvorby plísní, když už si vy nevíte rady.


Další zajímavé články

Jak vyčistit sprchový kout
5. 5. 2022

Jak vyčistit sprchový kout

Straší vás s neúprosnou pravidelností zaschlé fleky na dveřích sprchového koutu a v jeho rozích se pravidelně objevuje plíseň? Poradíme vám, jak rychle a...

Číst více

Jak odstranit vodní kámen z WC?
21. 4. 2022

Jak odstranit vodní kámen z WC?

Bojujete doma s vodním kamenem? Pokud se usazuje ve vaší varné konvici, nebo na skle sprchového koutu, pravděpodobně ho najdete i v toaletní míse. Výsledkem...

Číst více

Jak opravit záchod, který protéká
26. 5. 2022

Jak opravit záchod, který protéká

Protékající toaletu je potřeba řešit okamžitě. Jen během jedné minuty v ní zbytečně proteče i litr vody! Až dostanete vyúčtování za její spotřebu, může vás...

Číst více

Jak vyčistit odpad u umyvadla
17. 5. 2023

Jak vyčistit odpad u umyvadla

Voda z dřezu nebo umyvadla neodtéká? Nepříjemnost, která vás zaskočí ve chvíli, kdy se vám to hodí nejméně. Instalatéra kvůli tomu ale volat nemusíte. Poradíme...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
96 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Po prvním nákupu velmi dobrý pocit. Zboží dorazilo rychle. Cena byla příjemná, komunikace jak má...“

28. 3. 2024

„Vše proběhlo rychle a bez problémů.“

25. 2. 2024

„První nákup a jsem spokojen“

14. 2. 2024

„Zboží jsem špatně objednala,komunikace s obchodem ohledně vrácení zboží velmi dobrá,vrácení platby...“

4. 2. 2024