Vana versus sprchový kout - výhody a nevýhody

Při renovaci nebo zařizování koupelny stojíte před rozhodnutím, jestli do ní instalovat vanu nebo sprchový kout. Abyste se rozhodli správně, musíte zvážit svou každodenní rutinu i vaše nároky na vzhled koupelny. Zajímat vás bude taky náročnost údržby a obvyklá spotřeba vody.

asymetrická vana

Luxusní relax versus praktičnost

Vana je ideální volbou pro ty, kteří si rádi požitkářsky vychutnávají dlouhou koupel v horké vodě. S knížkou, sklenkou vína nebo jen tak - vždy jde o skvělý způsob odreagování po náročném dni. Sprcha je oproti tomu vnímaná jako rychlá a efektivní varianta pro každodenní hygienu. I v ní si ale můžete užít nadstandardní relax. Dnešní moderní sprchové boxy mohou mít masážní trysky, různé volby pro nastavení jeho stropního světla nebo rádio pro zpříjemnění chvil. 

Úspora místa

V menších bytech obvykle nebývá místa nazbyt, proto vám nezbývá než instalovat sprchový kout. Máte malé děti? Můžete si alespoň vybrat sprchový kout s vyšší vaničkou, která poskytne dostatek prostoru pro koupání malých dětí nebo čtyřnohých mazlíčků. 

Dovolují dispozice vaší koupelny vanu? Neváhejte! V našem sortimentu zároveň najdete rohové vany, které jsou speciálně navržené i pro menší prostory. S koupelnou netradičních rozměrů si zase poradí asymetrické vany. Královnou je v nabídce volně stojící vana, která splní sny těch nejnáročnějších požitkářů. Abyste vybrali správně, přečtěte si náš článek jak vybrat vanu.

Pokud u vás doma stále sílí debaty o tom, že je pro sprchování vana nepraktická, protože voda bude prostě všude kolem, doporučujeme vyřešit tohle dilema instalací vanové zástěny. Ta může chránit prostor pouze kolem sprchové hlavice, nebo bránit podlahu před únikem vody na celou délku vany. 

vana se zástěnou

Spotřeba vody hraje roli

Z hlediska spotřeby vody je sprchování jasně úspornější. Klasická vana pojme kolem 200 litrů vody. Během sprchování vám ale stačí mnohem méně - obvykle kolem 50 litrů vody. Rychlou ranní sprchu určitě zvládnete do minuty a využijete tak klidně jen 15 litrů. Pokud se navíc zaměříte na sprchové hlavice s perlátory, které šetří vodu, dostanete se na ještě nižší hodnoty. Přečtěte si další tipy na to, jak vybrat sprchový kout.

Údržba

Pokud se bavíme o pravidelné údržbě koupelny, nejspíš nám dáte za pravdu, že s vanou bude jednodušší pořízení. Nemá žádné záhyby a madla, které potřebují precizní čištění. Zádné skleněné výplně, které složitě zbavujete usazenin vodního kamene a leštíte k dokonalosti. Na druhou stranu dnešní moderní designy nabízí bezrámové sprchové kouty a zástěny, u kterých je péče o ně o poznání snadnější. Hlavním klíčem k snadné údržbě je pravidelnost, jen tak se vyhnete boji s ošklivou plísní a zašlými skly.

sprchový kout

Přemýšlejte nad budoucností

Volba mezi vanou a sprchovým koutem závisí na tom, jaké jsou plány vaše, nebo vaší rodiny, za pár let. Plánujete děti? Bude pro vás vhodnější vana. Žijete ve vícegeneračním domácnosti a víte, že se u některých členů pomalu zhoršuje schopnost bezproblémové chůze? Pak bude chytřejší pořídit bezbariérový sprchový kout, který budete instalovat přímo na podlahu. 

Při rozhodování mezi vanou a sprchovým koutem je důležité zvážit vaše individuální potřeby a prostorové možnosti. Zatímco vana přináší luxus a relaxaci, sprchový kout nabízí rychlost a efektivitu. Bez ohledu na to, co si vyberete, je důležité, aby vaše koupelna vyhovovala vašemu životnímu stylu a přinášela vám radost a příjemný pocit vždy, když v ní trávíte čas.


Další zajímavé články

Jak vybrat sprchovou vaničku?
5. 10. 2017

Jak vybrat sprchovou vaničku?

V dnešní uspěchané době dávají lidé přednost sprchování před koupelí nejen pro úsporu časovou ale také pro  úsporu energetickou a zároveň...

Číst více

Jak vybrat vanu? Bez kompromisů - nabídka je bohatá
28. 7. 2018

Jak vybrat vanu? Bez kompromisů - nabídka je bohatá

Výběr vany je jedním z klíčových rozhodnutí při plánování realizace koupelny, proto je potřeba si odpovědět na základní otázky. Jak velký prostor máme pro...

Číst více

Nákup vany má různé proměnné, tloušťka akrylátu není vždy rozhodující
2. 9. 2018

Nákup vany má různé proměnné, tloušťka akrylátu není vždy rozhodující

Jakou vanu koupit do koupelny? Nejdůležitější je zodpovědět si hned na začátku několik základních otázek: Kolik prostoru jí můžeme věnovat? Kdo bude...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
98 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Po prvním nákupu velmi dobrý pocit. Zboží dorazilo rychle. Cena byla příjemná, komunikace jak má...“

28. 3. 2024

„Vše proběhlo rychle a bez problémů.“

25. 2. 2024

„První nákup a jsem spokojen“

14. 2. 2024

„Zboží jsem špatně objednala,komunikace s obchodem ohledně vrácení zboží velmi dobrá,vrácení platby...“

4. 2. 2024