Jak vybrat vanu? Bez kompromisů - nabídka je bohatá

Výběr vany je jedním z klíčových rozhodnutí při plánování realizace koupelny, proto je potřeba si odpovědět na základní otázky. Jak velký prostor máme pro vanu k dispozici? Kdo bude vanu využívat? Preferujeme dlouhé koupání? Co od samotného koupání očekáváme? A samozřejmě jaká výše investice je pro nás přijatelná?

Z jakého materiálu se vany vyrábějí a jeho základní vlastnosti

Akrylátové vany patří v dnešní době k nejoblíbenější, neboť vlastnosti tohoto materiálu uspokojují široké spektrum zákazníků. Akrylátové vany jsou příjemně teplé na omak a mají tak výbornou tepelně izolační vlastnost, čímž zůstává voda dlouhou dobu teplá. Pokud je potřeba instalovat madla, podhlavníky a další příslušenství je akrylát správnou volbou, neboť umožňuje navrtání potřebných otvorů.

Další výhodou je dlouhá životnost, stálobarevnost, lesklý a neporézní povrch, který se snadno čistí a má antibakteriální vlastnosti. Akrylát díky svým vlastnostem umožňuje vytvoření jakéhokoliv tvaru vany, nejčastěji se však vyrábějí vany obdélníkové, rohové a asymetrické. Všechny tyto náležitosti jsou splněny, pokud kupujeme vanu z kvalitního akrylátu, jehož minimální tloušťka je 4,5 mm. Rozeznáváme dva typy akrylátu - extrudovaný a litý, ten je dražší ale mechanicky i chemicky odolnější.

Obdélníková vana BescoOcelové smaltované vany byly oblíbené v minulosti, ale díky novým technologiím mohou konkurovat vanám akrylátovým i dnes. Jejich výhodou je delší životnost, cenová dostupnost, barevná stálost a neporeznost povrchu.

Ocelové vany jsou odolné proti poškrábání i zabarvení, proto jsou vhodné pro dětské vodní hry i koupání zvířecích mazlíčků, stejně tak pro kosmetické procedury, kdy jsou používány různé bylinné nálevy. Další předností je možnost opravy smaltovaného povrchu speciálním lakem. 

Nevýhodou těchto van je jejich vysoká hmotnost a na omak studený povrch, který způsobuje rychlejší ochlazení napuštěné vody. Při koupi je třeba brát v úvahu tloušťku oceli, kdy doporučovaná tloušťka je 2 mm.

Litinové vany se vyrábějí především jako vany volně stojící na nožkách. Jejich nevýhodou je vysoká hmotnost materiálů a omezená možnost tvarování. Litinové vany se po napuštění teplou vodou zahřívají pomalu, na druhou stranu zůstává voda oproti jiným typům materiálům nejdéle teplá.

Základní tvary a prostorové řešení

Obdélníkové vany jsou tradičním řešením mnoha koupelen. Důležité je, aby dno vany bylo co nejširší a bylo tak zaručené pohodlné sprchování. Pokud koupelna nedisponuje dostatečným úložným prostorem, je vhodné volit vanu s širším bočním lemem, na který můžeme uložit kosmetické přípravky. Širší boční lem je také důležitý, pokud uvažujeme o instalaci vanové zástěny.

Oválné vany jsou designovým řešením s nádechem luxusu. Jejich nevýhodou je ovšem prostorová náročnost, proto jsou vhodné do velkých koupelen.

Rohové vany jsou ideálním řešením pro střední a velké koupelny. Jejich vnitřní uzpůsobení umožňuje koupání i dvou osob. Většinou jsou doplněny různými sedáky a boční lemy umožňují uložení vybraných produktů.

Asymetrické vany jsou výborným kompromisem, kdy disponujeme malým prostorem a požadujeme pohodlné koupání. Asymetrická vana nabízí dostatek prostoru pro sprchování, přičemž svým netypickým tvarem zaručuje jedinečnost daného prostoru.

Optimální šířka vany a délka

Obdélníkové vany v naší nabídce začínají na šířce 65 cm. Obvyklá šířka je 70 až 75 cm a 160 cm délka. Důležitým parametrem při výběru správné vany je výška členů domácnosti. Při tělesné výšce 180 cm a více je vhodné volit vanu dlouhou 170 cm. Menším lidem obvykle vyhovuje kratší rozměr kolem 150 cm. Speciální řešení na míru prostoru nabízí i rohové vany a asymetrické vany.

Volně stojící akrylátová vana BEVERLY 180x82 cmJakou vanu koupit, když…

  1. Budou vanu využívat také malé děti a senioři - volíme akrylátovou vanu, která umožňuje navrtání potřebných madel a dalšího příslušenství k vanám.

    Aby dětské dobrodružství neskončilo potopou, je vhodné využít vanové zástěny z této nabídky.

  2. Budeme-li ve vaně koupat zvířata nebo si dopřáváme koupel s bylinnými přísadami, volíme raději vanu ze smaltované ocele, která je odolná proti poškrábání a zabarvení.

  3. Očekáváme od koupele opravdový relax s nádechem luxusu třeba i s drahou polovičkou - vybereme si z nabídky volně stojících designových van, rohovou vanu nebo prostornou hydromasážní vanu.

  4. Prostor v koupelně je omezený nebo netypicky řešený - vybereme si z nabídky asymetrických van.

  5. Máme k dispozici velkou koupelnu a chceme mít originální design - můžeme si vybrat z nabídky speciálních van.

  6.  Máme rádi klasiku, ale je pro nás důležité také pohodlí - vybereme si obdélníkovou vanu.


Další zajímavé články

Nákup vany má různé proměnné, tloušťka akrylátu není vždy rozhodující
2. 9. 2018

Nákup vany má různé proměnné, tloušťka akrylátu není vždy rozhodující

Jakou vanu koupit do koupelny? Nejdůležitější je zodpovědět si hned na začátku několik základních otázek: Kolik prostoru jí můžeme věnovat? Kdo bude...

Číst více

Jak zařídit retro koupelnu
1. 4. 2023

Jak zařídit retro koupelnu

Dnešní interiéry se vrací ke tvarům a barvám let minulých. V minulosti hledáme to, co v našem současném životě postrádáme. Duch retra hned nemusíte vtisknout...

Číst více

Volně stojící vana uspokojí ty nejnáročnější
31. 7. 2023

Volně stojící vana uspokojí ty nejnáročnější

​​Volně stojící vana je prvkem, který se stane dominantou vaší koupelny. Nadchne všechny ty, kteří si rádi užívají pocit luxusu a výjimečnosti. Přesně takové...

Číst více

Vana versus sprchový kout - výhody a nevýhody
23. 1. 2024

Vana versus sprchový kout - výhody a nevýhody

Při renovaci nebo zařizování koupelny stojíte před rozhodnutím, jestli do ní instalovat vanu nebo sprchový kout. Abyste se rozhodli správně, musíte zvážit svou...

Číst více

Vana v ložnici? Luxus, který si můžete dovolit
31. 1. 2024

Vana v ložnici? Luxus, který si můžete dovolit

Volně stojící vana v interiéru ložnice jako její dominantní prvek, který přímo vybízí k ničím nerušenému relaxu. Nejspíš jste něco takového už někdy zažili v...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
96 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Po prvním nákupu velmi dobrý pocit. Zboží dorazilo rychle. Cena byla příjemná, komunikace jak má...“

28. 3. 2024

„Vše proběhlo rychle a bez problémů.“

25. 2. 2024

„První nákup a jsem spokojen“

14. 2. 2024

„Zboží jsem špatně objednala,komunikace s obchodem ohledně vrácení zboží velmi dobrá,vrácení platby...“

4. 2. 2024