Bezbariérová koupelna usnadní život seniorům a handicapovaným

Osobám se sníženou pohyblivostí dělají potíže běžné každodenní úkony. U některých potřebují asistenci, jiné chtějí zvládnout sami. Podpořte jejich samostatnost tak, že jim zajistíte bezbariérové bydlení. Vysvětlíme vám, na co se zaměřit při rekonstrukci koupelny pro seniory a handicapované. 

Začněte u dveří 

Šířka všech dveří v domácnosti, a i těch do koupelny, musí být v bezbariérové domácnosti větší. Myslete na to, že jimi musí projít invalidní vozík, osoba s berlemi a nebo dvě osoby, kdy jedna podpírá druhou. Proto by jejich šířka měla být alespoň 90 cm, ideálně 1 metr. 

Otevírání dveří musí být směrem ven, a to proto, abyste do nich mohli volně vstoupit a případně handicapované osobě pomoci. Dveře do koupelny mohou mít maximálně 2 cm vysoký práh (ten ještě vozík zdolá), ideální jsou ale ty bezprahové. V neposlední řadě myslete i na to, že zámek dveří musí být možné odjistit i zvenčí, a to kvůli případné nutnosti pomoci.

Sprchový kout pro senioryMějte vše na dosah

Bezbariérová koupelna musí mít věšáky, držáky a podpůrná madla na dosah. To platí i pro splachovače, vodovodní baterie, vypínače a zásuvky. Podle normy to je 60 až 120 cm od podlahy. Skříňky a odkládací plochy musí být lehce dosažitelné a myslete i na to, že pod ně bude chtít člověk zajet se svým vozíkem. Všechny hrany nábytku by měly být zaoblené. 

Praktické je ovládání senzory u těch zařízení, která to umožňují - například pro spuštění vody z kohoutku a nebo splachování. Mezi základní pomůcky pro seniory do koupelny patří madla. Myslete na to, že se do nich bude člověk opírat veškerou svou vahou, proto je jejich nosnost obvykle 150 kg. Tuhle váhu ale musí zvládnout i stěny! Sádrokarton v tomto případě nestačí, do zdi budete muset při rekonstrukci zabudovat pórobetonové tvárnice. 

Umyvadlo i toaleta musí mít dostatek místa kolem 

Sanitární keramika v bezbariérové koupelně má svá specifika. Detailům, kterým je potřeba se věnovat, je hned několik. Na co se zaměřit při instalaci bezbariérového záchodu a umyvadla?

Toaleta 

Vedle toalety by měl pohodlně zaparkovat vozík, proto by délka mezi jejím čelem a zdí měla být 70 cm. WC mísa pro invalidy má být včetně sedátka ve výšce 50 centimetrů nad podlahou, a to pro snazší dosednutí i zvednutí z toalety. WC sedátko je dobré opatřit mechanikou pomalého sklápění, zamezí tak nejednomu skřípnutí prstů z nepozornosti. Po obou stranách WC pro invalidy by neměla chybět sklopná madla. 

Umyvadlo

Umyvadlo pro hendikepovanéZaměřte se na bezbariérové ergonomické umyvadlo, pod které se dá pohodlně zajet vozíkem. Sifon zabudujte do zdi, aby pod umyvadlem nepřekážel (tzv. podomítkový sifon). Bránit nesmí ani odtoková hadice. Horní hrana umyvadla by měla být 80 cm od podlahy. Mělo by mít vykrojení, díky kterému osoba snadno sáhne po vodovodní baterii a třeba kartáčku na zuby, který je na něm. 

Myslete také na dostatečný odkládací prostor na mýdlo, ručník a jiné hygienické potřeby. Vedle umyvadla doporučujeme instalovat vodorovné madlo, které může být pevné i sklopné. Senior či handicapovaný se o něj může v případě potřeby opřít. Zrcadlo je ideální buď ve snížené rozhledové výšce, nebo sklopné.

Vanu nebo sprchový kout

Pro běžnou koupelnu i tu bezbariérovou jde o zásadní rozhodnutí. Vzhledem k menší náročnosti na místo a snadnému bezbariérovému vstupu doporučujeme instalaci sprchového koutu, a to při splnění několika podmínek. Pokud ale pro ostatní členy domácnosti využijete spíše vanu, i ta může být ve funkční bezbariérové úpravě.

Sprchový kout

Pro bezbariérovou koupelnu je praktická sprchová zástěna walk-in, která je instalovaná na dlažbu a odtok je vyřešený kanálkem (tedy bez vaničky, která by měla vyšší okraj). Nejmenší půdorys sprchového koutu či boxu je 140x140 cm. Do sprchového koutu umístěte speciální sklopné sedátko (obvyklý rozměr 50x50 cm, usazení 50 cm nad podlahou). Nezbytná je ruční sprcha s pákovou baterií a termostatickou hlavicí. Uvnitř koutu instalujte vodorovné i svislé madlo. Povrch dlažby, na který je kout instalovaný, musí být protiskluzový. 

Vana

Koupelna pro senioryVana by měla být částečně zapuštěná, sníží se tím její výška pro vstup. Jde ale o složitější stavební zásah, který není v každé domácnosti možný. Dnes ale existují na trhu i vany, které jsou vybavené bočními vodotěsnými dvířky. Takové vany jsou opatřené protiskluzovým povrchem a praktickým sedátkem. To může být závěsné, nebo elektrické. Vstup do ní bude opět jednodušší, pokud bude na ní či v její blízkosti nainstalovaná madla jako opora k vaně.

Madla do koupelny jsou pro seniory i handicapované nezbytností, jejich konstrukce vzhled koupelny narušit nemusí. Vyrábějí se v různých barvách a tvarech, které mohou ladit například s úchyty na skříňkách, žebříkovým topením a dalšími doplňky. 

I funkční koupelna se vám bude vzhledově líbit. Dnešní možnosti moderních designů pro vybavení bezbariérových koupelen jsou obrovské.


Další zajímavé články

Vhodná podlaha do koupelny
8. 11. 2022

Vhodná podlaha do koupelny

Rekonstruujete koupelnu a domníváte se, že keramická dlažba je jasnou volbou? Hezká a praktická koupelna již nemusí být v duchu klasické keramické dlažby...

Číst více

Fotosoutěž na hezkakoupelna.cz
12. 10. 2015

Fotosoutěž na hezkakoupelna.cz

Vyfoťte výrobek zakoupený v našem e-shopu ve vaší koupelně a vyhrajte tři designové vodovodní baterie v hodnotě 7270,- Kč! Informace k...

Číst více

Co je nika a jak ji využít v koupelně
29. 7. 2022

Co je nika a jak ji využít v koupelně

Nika je výklenek zapuštěný do hloubky zdiva. V dávné minulosti se takové výklenky používaly pro umístění podobizen nebo soch. Dnes je v interiéru najdeme...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
97 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Zboží doručeno v pořádku, v den, který jsem si telefonicky předem domluvila.“

4. 2. 2023

„rychlé jednání i dodání super služba“

21. 1. 2023

„Rychlost,kvalita,cena....100%“

18. 1. 2023

„Velmi rychle doruceni i pred Vanoci.Dekuji.“

29. 12. 2022