Jak odstranit vodní kámen z WC?

Bojujete doma s vodním kamenem? Pokud se usazuje ve vaší varné konvici, nebo na skle sprchového koutu, pravděpodobně ho najdete i v toaletní míse. Výsledkem jsou nevzhledně vypadající tmavé usazeniny, které jsou někdy i příčinou ucpání odtokových trubic. Poradíme vám, jak vyčistit záchod od vodního kamene s prostředky, které máte nejspíš zrovna teď v kuchyni.

Jak se vodní kámen usazuje

Vodní kámen se tvoří z usazenin, které obsahuje naše voda. Jde o hořčičné a především vápenaté molekuly. Obecně platí, že vodní kámen se nejraději dělá tam, kde voda mění svoji teplotu - ohřívá se a chladne. Typickým příkladem je varná konvice, bojler nebo sprchová hlavice. A samozřejmě i záchodová mísa. Daří se mu i tam, kde je voda stojatá. Usazování vodního kamene se děje ve vrstvách.

Proč je kámen problém 

Kromě toho, že vodní kámen v toaletní míse nevypadá zrovna dvakrát vábně, může ucpat potrubí. Mechanickým čištěním jde vodní kámen odstranit jenom těžko. Na vápenaté usazeniny ale vyzrajete čímkoliv kyselým. 

Čištění toaletyČím vyčistit záchod od vodního kamene

Dobrou zprávou je, že pro odstranění vodního kamene z toaletní mísy nemusíte kupovat speciální čistící prostředky z drogerie. Vystačíte si s tím, co máte nejspíš doma. Nejúčinnějí parťáci v boji proti vodnímu kameni jsou citronová šťáva (nebo silnější kyselina citronová), ocet a dokonce i Coca-Cola. Díky tomu odstraníte vodní kámen šetrně a navíc přírodní cestou bez chemie. 

Hrnek kyseliny citronové

Do záchodové mísy, případně i nádržky, vysypte hrnek kyseliny (cca 200 g) a nechte ji asi půl hodiny působit. Po uplynutí času zkuste štětkou narušit zbytky vodního kamene a poté spláchněte. Při práci s kyselinou buďte opatrní, při kontaktu s okem totiž vyvolává dráždivou reakci.

Ocet nechte působit přes noc

Ocet je oblíbený domácí pomocník pro odstranění vodního kamene. Máte v plánu čistit kromě klozetu i nádržku na vodu? Uzavřete přívod vody a spláchněte. Nalitím octa do vody byste ho jenom zbytečně zředili. Kyselina octová v něm obsažená dokáže kámen naleptat a odloupnout. 

Práce s octem je bezpečnější než s kyselinou, jen musíte počítat s lehkým závanem typickým pro tohohle kuchyňského pomocníka. Nechte čistý ocet působit přes noc a než ho ráno spláchnete, celou mísu i nádržku vydrhněte štětkou. Ocet je skvělý i jako prevence pro další usazování kamene. Stačí, když ho občas přilijete do splachovací nádržky. 

Coca-Cola si s kamenem taky poradí

Tahle populární limonáda umí zázraky. Skvěle odmašťuje a umí vrátit lesk zašlým stříbrným šperkům. Nás ale zajímá to, jak dokáže umýt záchod. Obsahuje kyselinu citronovou a fosforečnou, proto si s vodním kamenem poradí. Při práci s ní postupujte podobně jako u octa. Nechte ji přes noc, ale klidně i 24 hodin, působit. Po spláchnutí sami uvidíte, že vodnímu kameni dala skvěle zabrat. Pokud jsou někde patrné zbytky kamene, dočistěte mísu a nádržku kartáčem.

WC mísa a bidetNepoužívejte čističe s abrazivními složkami

Někteří rádci ve článcích o tom, jak vyčistit vodní kámen v záchodové míse, zmiňují, že pro odstranění je dobrou volbou i jedlá soda. Pozor na to, že má i abrazivní vlastnosti. Hodí se třeba do spár mezi kachličkami v koupelně, pro čištění toaletní mísy ji ale nedoporučujeme. Třením o glazuru totiž může porušit její povrch a později budou tahle místa náchylnější na usazování dalších nečistot. 

Nejlepší prevence? Změkčovač vody!

Jde o speciální filtr na tvrdou vodu, který brání usazování vodního kamene. Instaluje se přímo na začátek vodovodního potrubí. Dalším pomocníkem je automatický změkčovač vody, který obsahuje regenerační soli nebo kamenec. S výběrem a instalací obou variant vám pomůže specializovaný odborník na úpravu vody.


Další zajímavé články

Jak vybrat záchod?
29. 7. 2018

Jak vybrat záchod?

V dnešní době je nabídka klozetů široká jak po stránce praktické, tak z hlediska designu. Proto je potřeba si pečlivě rozmyslet vaše preference,...

Číst více

Jak vybrat toaletní prkénko
20. 4. 2021

Jak vybrat toaletní prkénko

Při stavbě nebo rekonstrukci obvykle diskutujete při výběru dominantnějších prvků domácnosti. U koupelny to bývá umyvadlo, sprchový kout nebo vana. Na toaletu...

Číst více

Jaká je ideální výška umyvadla v koupelně
7. 8. 2023

Jaká je ideální výška umyvadla v koupelně

Při rekonstrukci koupelny je důležité dbát nejen na estetiku, ale především na funkčnost jednotlivých kusů vybavení. Musíte mít místo kolem sprchového koutu...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
98 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„spokojenost, ochota poradit, příjemné jednání“

2. 10. 2023

„Rychle vyřízeno a dodáno“

8. 9. 2023

„Zatím vše ok. Zboží nebylo ještě sestaveno. Negativ vidím v tom, že když si mám převzít zboží, tak...“

6. 9. 2023

„Rychlost vyřízení objednávky a dodání zboží.Vybrané zboží též splňuje co jsem očekával.“

24. 8. 2023