Jak vybrat záchod?

V dnešní době je nabídka klozetů široká jak po stránce praktické, tak z hlediska designu. Proto je potřeba si pečlivě rozmyslet vaše preference, požadavky i potřeby, jedině tak si vyberete toaletu vhodnou právě pro vás.

Základní typy klozetů aneb jak si vybrat WC?

Černý klozetZávěsné WC si velkou oblibu získává až v posledních letech, kdy se k nám tento trend dostal ze západních zemí. Pokud si vybereme tento typ klozetu, musíme při prvotních stavebních úpravách myslet na to, že je pro něj typické zadní napojení na odpad. Také pamatujte, že stěna, na kterou bude klozet zavěšen, musí mít dostatečnou nosnost. Výhodou těchto toalet je jejich estetičnost, neboť veškerá splachovací technika je skrytá pod obkladem a viditelná zůstává pouze wc mísa a tlačítko pro splachování. Protože je splachovací technika ukryta, je výrazně tišší napouštění vody do nádržky a stejně tak i samotné splachování. Výhodou je také úspora vody díky možnosti dvojího splachování. Malé splachování se spotřebou 3 l vody na spláchnutí, nebo velké spláchnutí se spotřebou 6 l. Další výhodou je možnost individuálního nastavení výšky toalety, jinou výšku si zvolí rodina s dětmi oproti seniorům. Prázdný prostor pod mísou je snadno omyvatelný, což je vhodné z hygienického hlediska, zanedbatelný však není ani celkový dojem prostoru, který je tak vzdušnější a vzhledově elegantnější. Nevýhoda závěsného klozetu se může projevit v případě poruchy, kdy je technika skrytá za stěnou. Ovšem poruchovost bývá minimální a nádržky fungují spolehlivě mnoho let. Závěsné WC je možné také umístit pod okno nebo do rohu místnosti. Pořizovací cena toalety bývá vyšší.

Volně stojící WC má svou mnohaletou tradici. Jedná se o záchodovou mísu, která má oddělenou nádržku na vodu. Tato zpravidla plastová nádržka může bývá umístěna na stěně nad nebo vedle mísy, nebo také vysoko nad mísou. Nižší položení je vhodné z estetického i praktického hlediska, kdy je možné použít nádržku s dvojím splachováním a také v případě poruchy je snazší přístup k nádržce a její následná oprava. Pro tyto záchody je typické svislé napojení na odpad a hluboké splachování, tzn. že exkrementy padají přímo do vody. Existuje široká nabídka velikostí a provedení tohoto typu toalety, přičemž výhodou je poměrné nízká finanční náročnost.

Sapho - WC s nádržkouWC kombi s nádržkou má v našich domovech nejčastější zastoupení. Mísa stojící na podlaze je spojena se splachovací nádržkou. Výhodou tohoto typu klozetu je jeho jednoduchá montáž a možnost dvojího splachování. Pokud se splachovací nádržka rozbije a nelze ji opravit, není možné ji od toalety samozřejmě oddělit. Typické je zde spodní nebo zadní napojení na odpad a hluboké splachování. Nabídka tvarů a designů je opravdu pestrá, takže se nemusíte lámat hlavu, jaké koupit wc kombi, pokud máte místnost laděnou ve specifickém stylu.

Chemické WC tvoří speciální kategorii. Je ideálním řešením pro cestování v obytných vozech či na lodích, ale lze využít také jako provizorní řešení na chatách nebo na stavbě. Mobilní záchody jsou nezávislé na odvodu odpadu a vodovodní přípojce a mají vlastní splachovací a odpadovou nádržku, které fungují za podpory specielních chemických náplní . Při výběru je nutné kromě prostor, kde bude přenosné WC umístěno, zvážit především počet osob, který bude toaletu využívat.

WC mísa a bidetVolba splachování

Při splachování rozlišujeme otevřený nebo uzavřený splachovací okruh s hlubokým nebo plochým splachováním. U otevřeného splachování vytéká voda do celého prostoru mísy. U uzavřeného splachování dochází k rovnoměrnému vytékání vody malými otvory. Toalety s hlubokým splachováním vypouští vodu do zavodněné části mísy. U toalet s plochým splachováním dopadá voda nejprve na pevnou plochu. Toto splachování se používá ve zdravotnických zařízeních nebo je vhodné u nemocných osob.

Povrchová úprava záchodové mísy

Je důležité, aby glazura toalety byla kvalitní. Jedině tak vám pomůže udržovat toaletu čistou, bude odpuzovat vodní kámen a snižovat pravděpodobnost šíření mikroorganismů. Klasická povrchová úprava, která se nanáší na glazuru mísy až po vypálení, je náchylná na abrazivní čistící prostředky. Povrchová úprava, kdy se glazura nanáší při výrobě a projde s mísou i vypálením, je kvalitnější, odolnější a má delší životnost.

Závěrem je možno zmínit, že mnoho výrobců nabízí klozety a doplňky např. sedátka ve stejných řadách, tím můžete z koupelny vytvořit designovou místnost, která bude vaší chloubou. 


Další zajímavé články

Jak vybrat saunu? Přečtěte si, co vše je nutné vědět před nákupem
28. 7. 2018

Jak vybrat saunu? Přečtěte si, co vše je nutné vědět před nákupem

Abychom našli pro vaše potřeby tu nejvhodnější variantu, je potřeba zvážit, jak velkým prostorem pro saunu disponujeme, jaká výše teploty je pro nás ideální a...

Číst více

30. 4. 2020

Správně zvolené doplňky doladí vaši koupelnu k dokonalosti

Hledáte vhodné doplňky do koupelny, které budou barevně ladit s jejím interiérem a zároveň budou praktické a příjemné? V našem sortimentu najdete veškeré...

Číst více

Jak vybrat nábytek do koupelny?
3. 9. 2018

Jak vybrat nábytek do koupelny?

Koupelna je jedno z míst v domácnosti, kde se příliš nezdržujeme. Možná proto nebývá tento prostor tolik rozlehlý. O to efektivněji bychom jej však měli...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
98 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„Moc doporučuji - seriozní obchod a rychlé dodání zboží. Milan“

10. 11. 2021

„Vřele doporučuji tento obchod!!!“

4. 11. 2021

„Pokaždé zboží skvěle zabaleno a vše v naprostém pořádku, spokojenost s obchodem i komunikací, ceny...“

22. 10. 2021

„vše dle domluvy a nabídky“

19. 10. 2021
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace