Jaká je ideální výška umyvadla v koupelně

Při rekonstrukci koupelny je důležité dbát nejen na estetiku, ale především na funkčnost jednotlivých kusů vybavení. Musíte mít místo kolem sprchového koutu pro otevírání jeho dveří, dostatek úložného prostoru a je důležité vědět, do jaké výšky instalovat umyvadlo tak, abyste se u něj zbytečně nehrbili. 

Správná výška umyvadla ve vaší koupelně je ovlivněna hned několika faktory. Záleží, jak vysocí jsou její jednotliví členové a pokud máte děti, i na ně je potřeba samozřejmě myslet. Záleží také na designu umyvadla. Doporučená standardní výška je obvykle 80 - 85 cm. 

dětská sanitární keramikaVýška umyvadla pro děti

Pokud víte, že má umyvadlo v koupelně sloužit i dětem, měli byste zvážit instalaci pod standardní výšku. Ideálním řešením je instalace nižšího dětského umyvadla, které pro ně bude pro používání nejsnadnější. Pokud si vzhledem k omezenému prostoru v koupelně nemůžete dovolit instalaci dvou umyvadel, bude nejsnadnějším řešením ukotvení jednoho ve standardní výšce a děti k němu vyskočí díky stupínku s protiskluzovou úpravou. V takovém případě doporučujeme volit dvojumyvadlo, díky kterému ušetříte ráno drahocenný čas.

Řiďte se podle horní hrany umyvadla

Nezáleží na tom, jestli budete instalovat samotné umyvadlo, skříňku s umyvadlem nebo umyvadlo na desku. Výška od jeho horní hrany má být 80 - 85 cm. Pokud současně instalujete i novou nástěnnou nebo podomítkovou baterii, ideální výška je pro ni 115 cm. 

Montážní výška umyvadla ovlivní zrcadlo a osvětlení

zrcadlo s umyvadlemZrcadlo je pro většinu z nás neodmyslitelnou součástí umyvadla. Bývá vycentrované nad ním a doplňuje ho obvykle osvětlení. Zrcadlo by mělo být ještě nějakých 15 - 20 cm nad výškou nejvyššího člena domácnosti. Od horní hrany umyvadla je dobré mu nechat několik centimetrů, tak se vyhnete jemu častému pocákání a nekonečnému leštění. 

Pamatujte na to, že koupelnové osvětlení u zrcadla by mělo primárně sloužit pro vaši osobní hygienu. Pokud to prostor koupelny potřebuje, nemáte například přístup denní světla oknem, promyslete další možné osvětlení pro celou koupelnu. Přečtěte si náš článek k osvětlení koupelny, kde se tomuto tématu věnujeme podrobněji.

Nepodceňte instalaci umyvadla 

Ještě dříve, než začnete pořizovat instalační materiál, ověřte si, z čeho je zdivo ve vaší koupelně. Jiný bude způsob instalace u cihlových zdí, odlišný u sádrokartonových příček. Podle toho budete vybírat montážní materiál. Pokud si nejste jistí, co všechno budete pro instalaci potřebovat, zavolejte nám.


Další zajímavé články

Jak vybrat umyvadlo?
29. 7. 2018

Jak vybrat umyvadlo?

Výběr umyvadla určuje atmosféru koupelny – existují umyvadla v tradičním tvaru, retro, rustikální, moderní či další designové kousky. Umyvadla se však neliší...

Číst více

Inspirace pro vybavení malé koupelny
26. 7. 2022

Inspirace pro vybavení malé koupelny

Čeká vás zařizování nové koupelny, která má místa tak akorát? Asi si lámete hlavu s tím, jak v malé koupelně uspořádat všechno tak, abyste se v ní mohli...

Číst více

Jak opravit prasklé umyvadlo
25. 7. 2023

Jak opravit prasklé umyvadlo

Keramická umyvadla jsou dnes z vysoce kvalitních materiálů. Jsou velmi odolná vůči škrábancům i oděrkám. I tak se někdy může stát, že vám z ruky vypadne...

Číst více

Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
98 %
zákazníků nás doporučuje
Více recenzí

„spokojenost, ochota poradit, příjemné jednání“

2. 10. 2023

„Rychle vyřízeno a dodáno“

8. 9. 2023

„Zatím vše ok. Zboží nebylo ještě sestaveno. Negativ vidím v tom, že když si mám převzít zboží, tak...“

6. 9. 2023

„Rychlost vyřízení objednávky a dodání zboží.Vybrané zboží též splňuje co jsem očekával.“

24. 8. 2023